A Microsoft vezér nem hitt a vakációban vagy a hétvégében. Kapott egy fontos leckét az üzletembertől, de még így is évekig kereste a work-life balance-ot.

Magától értetődő, hogy Bill Gatesnek, mint a Microsoft CEO-jának eléggé zsúfolt a naptárja – a CNBC szerint régebben rendszeresen küldött feladatokat éjjel kettőkor is a beosztottjainak (akik ezzel együtt is kedvelték állítólag).

Hanem egyszer Gates belenézett a szintén meglehetősen elfoglalt üzletember, Warren Buffett naptárába, és akkor döbbent rá, hogy vegyen vissza kicsit, és több levegőt adjon a munkatársainak is.

„Minden egyes percem be volt osztva, és meggyőződésem volt, hogy kizárólag így lehet csinálni a dolgokat

– ismerte be Gates egy 2017-es interjúban. – Emlékszem, Warren megmutatta a naptárát, amiben még akkor is voltak teljesen üres napok.”

Ez megtanított a Microsoft vezérnek egy fontos leckét: „Te kontrollálod az idődet. Nem igazolja a komolyságodat, hogy minden percet kitöltesz a napirendedben.”

Ahogy Buffett mondta: „Alapvetően bármit meg tudok venni, amit szeretnék, de időt nem vehetek.”

Ugyanakkor a lazítás nem ment egycsapásra: Gatesnek évekbe telt, mire megtalálta a számára egészséges munka-magánélet egyensúlyt, mondta nemrég az Észak-Arizonai Egyetemen tartott ünnepi beszédében.

„Amikor annyi éves voltam, mint maguk, nem hittem a vakációban, és nem hittem a hétvégékben. És abban sem, hogy az embereknek, akikkel együtt dolgozom, szüksége lenne ezekre – mondta Gates. –

Ne várjanak olyan sokáig, mint én, mire megtanulják ezt a leckét. Szánjanak időt a kapcsolataik ápolására, a sikereik megünneplésére, a veszteségeik kiheverésére. Tartsanak szünetet, ha szükséges. Engedjék ezt másoknak is, amikor szükségük van erre.”

Okosabban dolgozz, ne keményebben

Buffett módszerét tudományos kutatások is igazolják: a Stanford Egyetem kutatása szerint heti 50 óra munka fölött meredeken csökken a dolgozók teljesítménye, míg akik heti 70 órát dolgoznak, ugyanannyi munkát tudnak csak elvégezni, mint akik 55-öt.

(Forrás: CBNC, fejléckép: Gates a kikapcsolódást gyakorolja egy idei teniszmeccsen, fotó: GettyImages)

Ez is érdekelhet:

Ha nem is művészet a semmittevés, de kreatívabbá tesz, és segít jobb döntéseket hozni

Tanuljunk meg semmit tenni, írjunk not to do listet, gyakoroljuk a csoportos semmittevést! Ezeket javasolja a holland életmódiskola, a nisken, aminek meglepően sok gyakorlati előnye is van.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

További cikkeink a témában