Neki csak elhiszed.

Az ősz eljöttével vannak, akik azt vehették észre, hogy a tükörben látott kép már nem egészen az, ami néhány hónappal ezelőtt volt. Lehet, hogy túl sok lángos, fagyi és/vagy sör fogyott a nyáron, miközben testmozgásként bőven elég volt csak elsétálni a strandra. Jöhet újra az edzés? A visszatérés az edzőterembe egy hosszabb kihagyás után külön tervezést és odafigyelést igényel. Fontos, hogy ne erőltesd túl magad, és fokozatosan szoktasd vissza a tested a mozgáshoz, különben könnyen megsérülhetsz. Kiss Jenő testépítő-legenda szerint például így nyerheted vissza a régi formád:

  1. Találj egy számodra fontos reális célt, ami segít és motivál!
  2. Keress egy személyi edzőt, vagy állíts össze egy követhető és reális edzéstervet!
  3. Ne ess túlzásba, ne terheld túl a szervezeted, és legyél nagyon türelmes!
  4. Mindig alaposan melegíts be, az edzés végén pedig figyelj a nyújtásra!
  5. Kezdetben, 3-4 hétig kizárólag teljes testes átmozgató edzéseket végezz!
  6. Részesítsd előnyben az alapgyakorlatokat, mint amilyen a guggolás és a vállból nyomás, és egészítsd ki funkcionális gyakorlatokkal, mint például a plank!
  7. Igyekezz változatos, kombinált gyakorlatokkal felkészíteni minden izmod és ízületed a később következő nagyobb intenzitású verziókra!
  8. Dolgozz kisebb súlyokkal vagy akár súlyzó nélkül, és fokozatosan növeld a terhelést edzésről edzésre!
  9. Az élelmiszereket fokozatosan cseréld egészséges ételekre, és figyelj a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre!
  10. Hagyj megfelelő pihenőidőt két edzés között!
Ne feledd, a hangsúly a fokozatosságon van!

Szeptemberi visszatéréseddel most beteg gyerekeknek is élményt adhatsz

A sportolással most nemcsak a testedet formálhatod, de egy jó ügyet is támogathatsz! A BioTechUSA a Fitness5 edzőterem-hálózat közreműködésével szeptember 16. és október 14. között az edzőtermi látogatásokat anyagi támogatássá alakította át, és az így összegyűjtött összeget 100%-ban a Bátor Tábor javára ajánlja fel, akik élményterápiás programokkal segítenek súlyosan és tartósan beteg gyerekeknek és családtagjaiknak fizikai és lelki állapotuk javításán.

A Back to the gym elnevezésű kampányról bővebb információt ITT találsz!

Vannak olyan étrend-kiegészítők, amelyek segíthetnek abban, hogy a legtöbbet hozhasd ki az edzéseidből. Ebben pedig a BioTechUSA termékspecialistája, Németh Sándor ad útmutatást, hogy tudd, milyen hatóanyagok támogatják legjobban az edzésedet:

  1. A multivitamin az egészséges táplálkozás és a modern életmód optimális kiegészítője, 1-2 tablettában teljes spektrumban megtalálhatóak a szervezet számára hasznos vitaminok, például A-, C-, D- és B-vitaminok, illetve ásványi anyagok, például szelén, cink, kalcium és magnézium optimális dózisban. Emellé érdemes még pluszban is D-vitamint fogyasztanunk, ami többek között segíti az immunrendszerünk normál működését. Ebből egy egészséges, átlagos terhelésnek kitett ember számára az ajánlás 2000 NE (nemzetközi egység) naponta.
  2. Az aminosavak a fehérjetermékekben is megtalálható kisebb alegységek, a szervezet működésében több területen is szerepet játszanak, amelyet egészséges és változatos táplálkozással vihetünk be a szervezetünkbe. Magasabb intenzitású edzések közben a vízen túl más tápanyagokra is szükségünk van, különösen az esszenciális, azaz a szervezet által nem termelt aminosavakra, melyek közvetlenül táplálják az izmokat.
  3. A kreatin egy több évtizede használt összetevő, a teljesítménynövelés és a fizikai erő első számú segítője. Az erősportokat és a konditermi edzéseket végzők körében számít népszerű hatóanyagnak. Használata 18 éves kortól javasolt, a legfrissebb kutatások alapján akár napi szinten is alkalmazható, 3 g bevitelével már kedvező hatást érhetünk el.
  4. A rendszeres mozgás megterhelheti az ízületeket, a porcokat és az ízületi szalagokat. A helyes táplálkozás és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel mellett hasznos az ízületi porctámogató használata is, hogy a porcok felépítésében résztvevő anyagokat, például kollagént közvetlen vigyük be. Fogyasztása kúraszerűen, pár hónapig javasolt.
  5. Bár nem tartozik az étrend-kiegészítők közé, de a fehérje testünk fontos építőeleme, a szervezet által előállított és külső forrásból bevitt aminosavak alkotta tápanyagforrás. Megfelelő mennyiségben történő fogyasztása hozzájárul az izomszövet fenntartásához és növekedéséhez. Nagyobb a fehérjeigényünk, ha rendszeresen sportolunk, és ha az izomtömegünket szeretnénk növelni. Ezt elsősorban élelmiszerekből igyekezzünk bevinni, emellett azonban sportolás után praktikus megoldás egy gyorsan felszívódó és finoman krémes tejsavó-fehérje.

(Forrás, fotó: BioTechUSA, nyitókép: Unsplash / Brian Vo)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában