Borozni jóval több egyszerű ivásnál: szertartás, kifinomult koreográfiával. Hosszú az út a kannás bortól a fine diningig, de van egy fontos állomás, amit mindenképpen ismerned kell, amitől sznob még nem leszel, tájékozott viszont igen: milyen bort milyen pohárból illik fogyasztani, és miért?

Borozni kicsit olyan, mint kávézni: egyiknek sem a gyakorlati oldala számít igazából – hiába élénkít a kávé –, sokkal inkább szertartás mindkettő. Egy kicsit is önérzetesebb kávébarát rá sem néz egy automatára vagy az instant porokra, ellenben a kávé minősége mellett fontosnak tartja a körülményeket is: a hangot, ahogy lefő a friss kávé, az illatokat, a csészét, amiből megissza, a helyiséget, ahol issza, és magát a rituáléra szánt időt is.

Ugyanígy borozni is jóval több egyszerű alkoholfogyasztásnál. Mindkét műfajnak óriási szakirodalma van, műalkotások ihletői, soklépéses folyamat, mire elérsz a csúcsra, ahol igazi ínyencnek nevezheted magadat. Mi most egyetlen, ám annál fontosabb lépésre összpontosítunk, amihez mindent megtalálsz a MaxCityben:

milyen bort milyen pohárból fogyasszunk, hogy összhangban legyünk a szertartás íratlan szabályaival, és mit tesz hozzá mindez az élményhez?

Mert szerintünk ugyan maga a szertartás sem értelmetlen, a borospohár-választásnak praktikus oldala is van, és van az a szint, amikor már minden részlet számít. Ilyen, ha az ember hazavisz egy 30 000 $-os, 2015-ös Petrus Pomerolt, de ez már tényleg a jéghegy csúcsa, a szakértelem jóval korábban elkezdődik, egészen alap dolgoknál. Na, de nézzük is!

 

Nulladik lépésben a pohár legyen tiszta, ám ehhez elég belül forró vízzel elöblíteni (akár kézzel, akár mosogatógépben), ugyanis a mosószerek jelentősen megváltoztathatják a pohár felületét, még akár a bor színét is másnak láthatjuk. Természetesen a pohár peremén lévő erősebb szennyeződésekhez (rúzs, ujjnyom) használhatunk mosószert.

Vörösbor

A vörösbort ne kínáljuk hidegen (hiszen a legtöbb vörösbort 16-18 fok közötti hőmérsékleten érdemes kortyolgatnunk), és csak egyharmadig töltsük meg a poharat, mert így könnyebb forgatni benne a bort, és nem melegszik fel túlságosan, mielőtt elfogyna. A poharat a száránál tartsuk, így nem rontják el ujjlenyomatok a vizuális élményt, és nem is melegszik fel túl gyorsan a bor.

Maga a pohár pedig jellemzően rövid szárú, széles, öblös fenékkel, azért, mert az ugyancsak öblös, testes borok aromája, íze, illata megváltozik a palack felnyitásakor, az oxigénnel érintkezve. És minél nagyobb felületen bontakoznak ki, annál gyorsabb és egyenletesebb ez a folyamat.

A vörösboros poharak szája azért is széles, mert így a nyelv minden részét éri a folyadék, vagyis a telt, gazdag ízek jobban érvényesülnek.

Különböző típusú vörösborokhoz különböző pohárformákat is terveztek. Például:

  • Bordeaux-pohár: magasabb, szűkebb, inkább a testesebb, tanninos borokhoz, mint a Cabernet Sauvignon vagy a Merlot.
  • Burgundi-pohár: szélesebb, gömbölydedebb kehellyel, amely inkább a könnyedebb, illatosabb borokhoz való, mint a Pinot Noir.

Fehérbor és rozé

A fehérborok fogyasztásához használt poharak kicsit eltérnek a vörösboros poharaktól, mivel a fehérborok aromáinak és hőmérsékletének megőrzése érdekében más tervezési szempontokat vesznek figyelembe.

Ebből már sejtheted, hogy a fehérboros pohár keskenyebb, felfelé szűkül, hogy jobban megőrizze a könnyebb szerkezetű borok aromáját, illetve teljessé tegye a sokszor savanykás, friss utóízüket. Ha belegondolunk, egy ilyen pohárnál nincs is más választása az illatoknak, mint egyenesen az orrunk felé áramolni. A bor maga pedig a nyelv hegyével és oldalával találkozik először, amivel jobban kijönnek a savanyú és sós ízek.

A nehezebb fehérborokhoz viszont a nyitottabb pohár a megfelelő, és minden esetben hidegen tálaljuk őket. A fehérboros poharaknál is fontos, hogy hosszú száruk legyen, mert így elkerülhető, hogy a bor hőmérséklete gyorsan emelkedjen. A poharat a száránál fogva megakadályozhatjuk, hogy a kezünk melegítse fel a bort.

A különböző fehérborokhoz más-más pohártípusok is passzolhatnak:

  • Sauvignon Blanc-pohár: keskenyebb, kisebb pohár, amely segít koncentrálni a bor friss, citrusos és füves aromáit.
  • Chardonnay-pohár: a tölgyfahordóban érlelt Chardonnay-khoz szélesebb poharat használnak, amely lehetővé teszi, hogy a bor jobban lélegezzen és kinyíljanak a komplexebb aromák. Az acéltartályos, frissebb stílusú Chardonnay-khoz inkább a keskenyebb, hagyományos fehérboros poharat javasolják.
  • Riesling-pohár: vékonyabb és magasabb pohár, amely kiemeli a bor élénk savasságát és gyümölcsösségét.

A rozé borokhoz speciális poharak használata ajánlott, amelyek kombinálják a fehér- és a vörösboros poharak néhány jellemzőjét. A rozé általában friss, gyümölcsös, és viszonylag hűvösen fogyasztandó, ezért az alábbiak a legfontosabb szempontok a megfelelő pohár kiválasztásánál.

A rozé borokat legjobb egy közepes méretű, enyhén szélesedő kelyhű pohárból fogyasztani, amely vékony falú és hosszú szárú. Így biztosítható, hogy a bor friss, gyümölcsös ízei és illatai megfelelően érvényesüljenek, miközben megőrzi a hűvös hőmérsékletet is.

Pezsgő

A pezsgő és a gyöngyöző borok barátja az ún. fuvola alakú (flute) pohár, hosszúkás testtel, szűk szájjal. Így a buborékok hosszabb utat tesznek meg a pohárban, és a kiöntéskor keletkező hab is jobban érvényesül.

A magas alkoholfokú desszertborokhoz a keskeny szájú, kis poharak alkalmasak, amelyek tovább megőrzik az aromákat, viszont mivel az illatok így kevésbé érvényesülnek, egyre divatosabbak a valamivel öblösebb pezsgőspoharak is.

Pezsgőzéshez az alábbi poharakat érdemes választani:

  • Flute pohár: A "flőte" a legismertebb pezsgőspohár, mely keskeny és hosszúkás kialakítású. A keskeny forma segít abban, hogy a buborékok lassabban szabaduljanak fel, így hosszabb ideig megmaradnak, ami frissességet és eleganciát kölcsönöz az italnak.
  • Kupa pohár: Bár nem ideális a buborékok hosszú távú megőrzésére, a coupe pohár stílusos választás lehet azok számára, akik a vizuális élményt is fontosnak tartják.
  • Tulipán pohár: A tulipán forma lehetővé teszi, hogy a bor illatai jobban összpontosuljanak, így nemcsak a pezsgés, hanem az aromaélmény is erősebb lesz. Ez a fajta pohár különösen ajánlott a komplexebb pezsgők, például a vintage champagne-ok kóstolásához.
  • Fehérboros pohár: Egyes pezsgőrajongók és sommelier-k inkább egy klasszikus fehérboros poharat választanak a komplexebb pezsgők kóstolásához. Ez lehetővé teszi a bor aromáinak teljes kibontakozását, miközben még mindig elegendő buborékot tart meg.
Nem baj, ha van mindegyikből! A MaxCity lakberendezési bevásárlóközpontban az a jó, hogy mindent megtalálsz egy helyen. De mutatjuk részletesebben!

IDdesign

A dán dizájncégnél a kompletten berendezett enteriőrök mellett borospoharat is találunk, méghozzá elegáns, 54 cl-es, füstös színű üveg képében. A négyes Lyngby szett ideális a jó társaságban elköltött jó vörösborhoz.

Kare

A Kare nagyjából egyet jelent az egyediséggel (és a merészséggel, és...), a Gobi fehérboros poharuk sem csak egy pohár: az alján méhsejtrácsot idéző, aranyozott rész található, és talán a mintázatra utal az is, hogy legalább hatot kell rendeli ebből a pohárból. Másfelől ez mindegy is, megéri.

A Gobinak pezsgőspohár változata is van, ami ugyancsak a glamour stílus jegyében fogant. A jelszó: mindig van alkalom az ünneplésre – ebben az esetben már attól is, ha pusztán előveszed a 27 centi magas poharat, amelyben „a habzóbor, a prosecco és a pezsgő kétszer olyan jóízű”, ahogy a Kare állítja. És miért ne hinnénk neki?

Max Design Pop-up

Ha klasszikusabb fehérboros poharat szeretnél, akkor a Max Design Pop-upban megtalálod az Alessi MAMI-ját, aminél klasszikusabb, elegánsabb készlet már nem is kell.

Irány Törökbálint!

Nem mondjuk, hogy azonnal szerezz be minden pohárfajtából egy szettet (bár tisztelni fogunk érte), de ha van kedvenc borod, akkor ahhoz mindenképp válassz egyet. És ha a barátok rácsodálkoznak az üveg szépségére, akkor most már el tudod nekik mesélni, miért éppen abból isszátok azt, amit. A MaxCityben biztosan segítenek elkezdeni ezt a sportot, de ha fekete öves vagy, akkor is lesz edzőtársad az üzletekben!

A cikk elkészítésében együttműködő szakmai partnerünk volt a MaxCity.

(Fotók: az adott forgalmazók, illetve GettyImages)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

Így jutottunk a nyugati minimalizmustól az eklektikus ezredfordulón át az okosotthonokig – 20 éves a MaxCity, Kovács Zsófival beszélgettünk

További cikkeink a témában