Teket Ádám Gábor a Műegyetemen végzett ipari termék- és formatervező mérnöként, a diplomamunkájának a témája pedig egy ultramenő mechanikus karóra-koncepció volt. Mi biztosan lobbizunk a gyártásáért!
„Mióta egyetemi tanulmányaim miatt a fővárosba költöztem, magával ragadott a főváros építészete, titokzatossága, annak utánozhatatlan atmoszférája”
– mesélte Ádám, amikor szóba kerül, miért épp ez alapján tervezett órát a diplomamunkájához. Sőt, miért épp órát.
„Alapvetően a főváros kutatása és a karórák a két legfőbb szenvedélyem, ezeket próbáltam valamelyest ötvözni, így jött létre ez a koncepció.”
De nézzük meg, miről is van szó, hogyan néz ki ezt a bitang menő óra:
Az óra formai részletei, színei, illetve grafikája mind-mind Budapest arculati elemeiből táplálkozik, annak hangulatát próbálja megragadni és egy hordható eszköz formájába átültetni.
Az órát ETA 6497–1 szerkezet hajtja, az időt pedig hagyományos mutatók helyett a számlap mögött forgó tárcsákról lehet leolvasni. Számos utalás, párhuzam fedezhető fel: ilyen a három koncentrikus körív, a tárcsákon alkalmazott betűtípus, valamint a színek, de ezeken túl is felfedezhetünk szimbolikus formai jegyeket. A 44 milliméter átmérőjű tok anyaga DLC-bevonatolt rozsdamentes acél, az előlapot domború zafírüveg fedi.
„Eredetileg ötszáz darabos limitációt terveztem, de ez inkább csak vágyálom, egy ilyen óra gyártása elég nagy tőkét igényel, erre sajnos sem nekem, sem a cégnek nincs kerete. A tervek megvannak, az óra gyártható, nem kizárt, hogy egyszer még találkozunk vele, vagy egy-egy elemével a jövőben.”
Az Evolvens Budapest műhelyében egyelőre egy prototípust állítottak elő a koncepcióból, ez alapján mi mindenképp reméljük, hogy legyártja majd valaki az órát.
Természetesen készült részletes ergonómiai vizsgálat, valamint költségkalkuláció is a tervezés során. Ha gyártásba kerülne, hazai összeszereléssel egy darab óra bruttó ára várhatóan 1400 és 1800 euró közé esne, de a most tapasztalható, rohamosan növekvő infláció miatt lehet, hogy elavult ez a becslés.