Elérkezett a karácsonyfalét kevésbé dicsőséges szakasza.
Az ünnepeket követően a Budapesti Közművek keretein belül önálló tevékenységet folytató FKF Hulladékgazdálkodási Divízió munkatársai szervezetten, járatrendszerben gyűjtik össze és szállítják el a kihelyezett fenyőfákat.
Az FKF tapasztalatai szerint Vízkeresztet, január 6-át követően kezdődik az igazi kihelyezési dömping, amely általában egy-másfél hónapig tart, ezalatt 500-600 ezer fenyőfát kell összegyűjteni, illetve hasznosítani.
A kiszolgált fákat a több mint kétszázötven kijelölt gyűjtőhely bármelyikén el lehet helyezni, vagy egyszerűen a hulladékgyűjtés napján ki lehet tenni őket a kuka mellé, díszek, csillagszórók, szaloncukor-kampók és talp nélkül.
A rendkívül magas fűtőértékű kiszolgált tűlevelűek aprítást követően, a kommunális hulladékkal keverve a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek. Az így nyert hőenergiából – nagyhatékonyságú, úgynevezett kapcsolt energiatermeléssel – távhőt és villamos energiát állítanak elő.
Rengeteg szemetet égetnek el évente
A Budapesten egész évben keletkező háztartási hulladék mintegy kétharmadát, közel 400 ezer tonna kommunális hulladékot is ilyen módon hasznosítják a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben. Ez a hulladékhasznosítási technológia – amellett, hogy hozzájárul a lerakásra kerülő hulladék mennyiségének mérsékléséhez – 2021-ben 28 millió köbméter földgázfelhasználást takarított meg a budapesti távhő előállítása során, miközben villamos energiát is táplál az országos hálózatba.
A létesítményben termelt hőenergia a Főtáv Távhőszolgáltatási Divízió hálózatán keresztül mintegy 76 ezer budapesti lakásba jut el távfűtés és használati meleg víz formájában, az itt előállított villamos energia pedig mintegy ötvenezer átlagos budapesti háztartás éves áramigényét biztosítja.
(Forrás: Budapesti Közművek, fotó: Balogh Zoltán/MTI)
Ez is érdekelhet: