Elég félelmetes valami.
A szennyvízszolgáltatás felelős igénybevételére kívánja felhívni a figyelmet az a csatornaszörny elnevezésű installáció, amelyet helyi vízszolgáltató állított ki kedden a pécsi állatkert fogadóépületében.
A fogyasztói szokások átalakulásával ugyanis megváltozott a lefolyókba és vécékbe kerülő szennyvíz összetétele is: a legnagyobb gondot – a konyhai zsírok és olajszennyeződések mellett – a nedves törlőkendők jelentik, amelyeket sokan a vécébe dobnak használat után.
Bár ezek csomagolásán az szerepel, hogy lebomlanak, ám ez több hónap, annyi időt pedig nem töltenek a csatornában, a zsíros szennyeződéseket magukba szívva, gombócba állva viszont gyorsan olyan csomópontokhoz sodródnak, ahol könnyen eltömíthetik a rendszert.
A Tettye Forrásház Zrt. vízszolgáltató szerint a csatornaszörnyek mindenütt a világban komoly gondokat okoznak, Londonban például egy ilyen összeállt szenny felbukkanása után egy hónapig tartott a helyreállítás 2013-ban, 2017-ben pedig ugyanott egy több mint száztonnás tonnás, 250 méter hosszú zsírhegy keletkezett.
Pécsen is súlyos üzemzavarral fenyegetett és óriási kihívást jelentett a szakembereknek, amikor 2018 nyarán egy egytonnás csatornahulladék tömítette el a szennyvíztisztító telep fogadóaknáját. Az akkori hiba miatt a cég szakemberei másfél napig küzdöttek az összetömörült dugóval a nehezen hozzáférhető helyen, végül szigonyokkal és daruval emelték ki a különféle, nem csatornarendszerbe való dolgokból összeállt szennyeződést rendszerből.
(Forrás: MTI, címlapkép: Tettye Forrásház Zrt. – Facebook)
Ez is érdekelhet: