A terület egy kis részének megtisztítása is közel kétmilliárd forint lesz.

A Greenpeace listája alapján készült, Magyarország legdurvább környezetszennyezési gócpontjait bemutató cikkünkben már megemlítettük a 18. kerületi Cséry-telepet.

170 millió tonna vörösiszap, DDT a József Attila lakótelepen: Magyarország környezeti időzített bombái

A talaj, a levegő és a vízbázis is óriási veszélyben van az ország több területén.

Csak egy mondat a cikkből:

„Becslések szerint 20 tonna rákkeltő kadmium, 22 tonna sejt- és idegméregnek számító higany és 1500 tonna ólom is van a területen, amelytől 200 méterre fekszik a Fővárosi Vízművek Dél-Pestet ellátó víztározója.”

Egy ideig hivatalosan a területen gyűjtötték Budapest szemetét, utána nem hivatalosan lerakott-leöntött mindenki mindent, amit gondolt, például mérgező szennyvíziszapot is. Ezért jó hír, hogy a főváros több mint 1,8 milliárd forintot biztosít saját forrásból az egykori Cséry-telep egy részének kármentesítésére.

Ez csak a hatvanhektáros telep egy kis részének megtisztítására elég, de Budapest vezetése is tudja, folytatni kell majd a munkát. Első menetben a kármentesítésen túl EU-pénzből kialakítanak egy logisztikai központot is, ahol a dél-pesti kerületek hulladékainak tömörítését is végzik majd, építenek járműmosót is műhelyt.

A létesítményt körbeültetik fákkal, parkosítanak 14 ezer négyzetmétert, és ott lesz a főváros egyik legnagyobb hulladékudvara is.

Ha elkészül a telep, egyszerre négy hulladékgyűjtő autó ürítheti majd a szemetet az átrakóba, amelyben egy présgép konténerekbe tömöríti a hulladékot. Ezért már nem egyesével kell a hulladékszállító járműveknek a szemetet Pusztazámorra vagy a hulladékhasznosító műbe eljuttatniuk, hanem körülbelül kétrakománynyi szemetet tömörítve szállít majd el egy vontató. A tervek szerint naponta húsz-huszonöt hulladékgyűjtő autó üríti majd itt a szemetet, és a tömörítés után nyolc konténeres vontató viszi majd tovább a hulladékot, évente mintegy 110 ezer tonnát.

A beruházás tervezett befejezésének határideje 2021 novembere.

Ez is érdekelhet:

(Forrás: MTI, fotó: Balogh Zoltán/MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

3D-s térképező rendszer és egy új katéterablációs eszköz kombinálásával műtöttek meg egy szívritmuszavaros beteget Pécsen

A jövő romjai voltak ezek az elhagyatott tajvani ufóházak

Ismerd meg Lettország nemzeti kincsét, Beatét!

További cikkeink a témában
Vagány és érzéki dizájncuccok karácsonyra, amivel tuti meglepetést okozol
Hirdetés