Ha bírod az éjszakai munkát, csodabogár vagy: egy kutatás szerint hosszú távon sem lehet hozzá alkalmazkodni, ha pedig muszáj csinálni, ki kell alakítani túlélési praktikákat.
Abban talán nincs semmi meglepő, hogy az éjszakai műszakban dolgozók alvásminősége rossz, hanem a Warwicki Egyetem friss kutatása szerint a szervezetük idővel nem is tud alkalmazkodni a fordított munkarendhez.
A kutatás során egészségügyi dolgozók mutatóit figyelték meg és hasonlították össze éjjel-nappal viselt eszközök segítségével, a szervezet belső órájára gyakorolt hosszú távú hatást vizsgálva. A tanulmány alátámasztja a korábbi kutatások eredményét:
a megzavart alvásciklus hosszú távon összefüggésbe hozható a rák és egyes szívbetegségek kialakulásának kockázatával. A tanulmány szerzői ezért felszólítják a munkaadókat és a döntéshozókat, hogy fejlesszék a beosztást is – ne csak a fizetéseket.
Néhány éjszakai műszakos kreatívabbnak és produktívabbnak érzi magát éjszaka, de van olyan is, akinek nincs választása, egyszerűen ilyen az adott munkahely beosztása. De az éjszakai munka mindenképpen rossz hatással van az alvásminőségre, és mint most megállapították, a szervezet belső órája évek alatt sem alkalmazkodik hozzá.
„Már azt sem tudtam, mi az a nappal – mondta a BBC-nek az ötvenéves Jane Pittam, aki 28 évig dolgozott éjszakánként. – Nehéz a szervezetednek, és ahogy öregszel, csak egyre nehezebb lesz.”
Idővel Pittam alvási ciklusai teljesen összekuszálódtak, ami miatt szörnyen érezte magát, és „csak a kávé és a társaim segítettek a túlélésben, szinte olyan voltam, mint egy zombi.”
Egy ápoló, Andy Houghton nyolc évig dolgozott éjszakai műszakban, úgy érezte, a szervezete folyamatosan harcol az elalvás ellen. Nappal nem tudta rendesen kialudni magát, amibe belefáradt, szinte belebetegedett. Nem evett rendesen, a hangulata is pocsék volt, és néha hevesen vert a szíve. És néhányszor majdnem elaludt vezetés közben.
Mióta abbahagyta az éjszakai munkát, minden téren javult a helyzet, úgyhogy semmiképpen sem állna vissza a régi munkarendre.
Ezt tedd, ha mégis éjszaka dolgozol
A Warwicki Egyetem tanulmánya szerint „az éjszakai műszakban dolgozók 48 százalékának cirkadián ritmusa megzavarodik, az alvásuk nincs szinkronban a belső órájukkal, ezen kívül kevesebb mint feleannyi minőségi alvás jut nekik, mint a nappali műszakban dolgozóknak.
Közel 20 százalékuk pedig még a szabadidejében sem tudta beállítani a cirkadián ritmusát.”
Azt javasolják, hogy nappal használjanak szemmaszkot a fény ellen, és hallgassanak fehér zajt, hogy könnyebben el tudjanak aludni. A minőségi alvásban segíthet a rendszeres alvásrend követése – még a szabadnapokon is –, és a telefon kikapcsolása. Az éjszakai műszakban pedig fenn kell tartani az energiát rendszeres, kisebb táplálékbevitellel, és beszélgessenek a kollégákkal, hogy éberek maradjanak.
(Forrás: BBC, fotók: Unsplash)
Ez is érdekelhet: