Egy ipari építmény homlokzatát is el lehet nézegetni: a magasfeszültség-hálózatokból ismerős porcelán- és üvegszigetelők eleve érdekesek, ráadásul folyamatosan más mintázatot mutatnak.

Az Elmű kelenföldi töltőállomása korábban több különálló részből állt egy kerítéssel körülzárt területen, ám a BudaPart városnegyed fejlesztésével párhuzamosan átépítették: az alapterületét racionalizálták, a berendezéseit korszerűsítették. De a fejlesztő meg akarta változtatni a zárkózott, vérbeli ipariépület-arculatot is, ezért ötletpályázatot írt ki, amin a Gubahámori építésziroda nyert.

Az új dizájn ötletesen használja fel a magasfeszültségű elektromos hálózatok karakteres elemeit.

A koncepció a homlokzatokat két mezőre osztja:

  • az alsó terpesztett lemezburkolat hullámzó vonalvezetésével módosítja az épület arányait, és elrejti annak technikai kiállásait, szellőzőit;
  • a felső mezőkön pedig a magasfeszültség-hálózatoknál használt porcelán- és üvegszigetelők mindenki számára ismerős elemei jelennek meg.

A megközelítőleg ötezer szigetelővel képzett homlokzati struktúra a ready-made art keretein belül is értelmezhető.

A felhasznált tárgyat a maga fizikai valójában, változtatás nélkül emelik ki a tervezők a megszokott kontextusából, kihasználva azt, hogy a fejünkben már van egy társított értelmezése az eredeti tárgynak.

„Ezt új környezetbe, struktúrába helyezve, új sűrűségben felhasználva alakul ki egy új esztétikai minőség – írják a tervezők. – A végeredmény egy homlokzati assemblage.”

Közelről az ipari tárgyak formáinak és színeinek változatossága tűnik ki, messzebbről az épület homlokzatain egymásba fonódó mintázatok, amelyek a természeti elemekből és jelenségekből inspirálódnak, és mindenki másmilyennek láthatja azokat, napszaktól és fényviszonyoktól függően.

Ritkán tölt be a természetes fény ennyire aktív szerepet egy homlokzatban, különösen egy ipari létesítménynél: a porcelán- és üvegszigetelők falra vetett árnyékai a nap folyamán folyamatosan változnak a fény beesési szögétől vagy a felhőzöttségtől függően. A tervezők egy olyan szerethető, nehezen kiismerhető, folyamatosan változó homlokzatot hoztak létre, ami minden látogatáskor más-más felfedeznivalót tartogat.

Az alállomás az átépítése közben is folyamatosan működött, ezért a kivitelezés két ütemben zajlott. A fenti képsorozat 2022 tavaszán, az első ütem átadásakor készült el, a második ütem várhatóan idén ősszel lesz kész.

Elmű-alállomás, BudaPart
Homlokzati tervek: Gubahámori (Guba Sándor, Hámori Péter, Novák Sándor, építész munkatárs: Konczos Kata)
Tájépítészet: s73 Kft.
Fotó: Varga Marietta

Ez is érdekelhet:

Különleges módszerrel mentenek meg egy régi iskolaépületet

Van, hogy egy épületnek csak a homlokzatát lehet megmenteni, és bővíteni is kell, mégis a lehető legtöbbet visszaadja a régi énjéből.

Hogyan tervezz zöld homlokzatot?

Elégedettebb lakók, egészségesebb környezet – növénnyel borított homlokzatot ráadásul utólag is lehet telepíteni.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában