Mire számíthat ma egy nyugdíjas az államtól? Nyilván fontos kérdés, de persze nem neked. Hiszen úgy érzed, nem is olyan rég jártál általánosba, az érettségire is emlékszel, és még elég sok mindenre abból az időszakból – ami ha utánaszámolsz, bizony tizen-huszonéve volt. Hát, pontosan ilyen gyorsan jön majd el a nyugdíjkorod is. Szóval nem árt képben lenned, hogy – napjainkban – milyen támogatásokkal és könnyítésekkel segítik a nyugdíjasokat, aztán meglátjuk, hogyan változik a szitu addigra, mire te is várod majd a hó tizenkettedikét.
Öregségi nyugdíj
Nekünk már úgysem lesz – szoktuk mondani, de ezt egyelőre értelemszerűen sem megerősíteni, sem cáfolni nem lehet. Ami tény, hogy jelenleg az állam fizet nyugdíjat, méghozzá igen bőségesen. Mármint annak az öt embernek, aki havonta több mint egymillió forintot kap. Jóval nehezebb, illetve iszonyatosan nehéz viszont azok helyzete, akik 50 ezer forintnál is kevesebbet kapnak: 72 ezren vannak ilyenek. Az átlagnyugdíj úgy 120 ezer forint körül alakul, ami nem sok, európai szinten mégis jónak számít, hogy a friss nyugdíjasok az utolsó fizetésük 90%-át megkapják átlagosan – az EU-átlag 71%. Más kérdés, hogy nálunk a fél ország minimálbérre vagy négy órára bejelentve dolgozik, annak a 90 százaléka arányban jó, összegben messze nem annyira.
Mennyi lesz a te nyugdíjad?
A nyugdíjad mértéke a fizetésedtől és a munkával töltött évek számától függ, így nagyjából kiszámolható, mire számíthatsz. Ez a kalkulátor nem csak az összeget mutatja meg, hanem azt is, mennyire igazodik majd a várható nyugdíjad az igényeidhez.
Közlekedési kedvezmények
Volt róla szó, hogy a nyugdíjasok csak csúcsidőn kívül utazhassanak kedvezményesen, ha már úgysem munkába sietnek, hanem általában máskor is elvégezhető dolgukra mennek, egyelőre viszont nincs ilyen szabályzás. A 65 év alatti nyugdíjasokat jelenleg 50–90 százalékos utazási kedvezmény illeti meg, 65 éves koruk után pedig a helyi és távolsági utazás is ingyenes (de előfordulhat, hogy pót- vagy kiegészítő jegyet kell venniük, például ha gyorsvonattal utaznának).
Ha most megörültél, hogy a 65. születésnapod utáni életed jó részét Zugliget és a János-hegy között libegve töltöd majd, van egy drámai hírünk: ott százévesen is perkálni kell.
Például hűtőgép
Időről időre vannak állami pályázatok és kedvezmények nyugdíjasoknak. A legutóbbi ilyen az Otthon Melege Program keretében a hűtőcsere-támogatás volt.
Kicsit több komolyságot! Szóval az otthon melegét garantáló hűtőszekrényt 25–45 ezer forintos állami támogatással lehetett megvenni elsősorban nyugdíjasoknak és nagycsaládosoknak, bár a rossz nyelvek szerint az akcióban nagyjából 25–45 ezer forinttal túlárazott készülékekből lehetett választani. De a lényeg, hogy célzottan a nyugdíjasoknak szoktak külön kedvezményeket biztosítani.
Kultúra
Általában olcsóbban látogathatják a nyugdíjasok a kiállításokat, múzeumokat, előadásokat, és a legtöbb kulturális intézményt.
A Nemzeti Múzeumban például félárú a nyugdíjasjegy (70 év felett pedig ingyenes a belépés), a Nemzeti Színházban pedig 25%-kal kevesebbet kell fizetniük a nyugdíjasoknak.
Önkormányzati segítség
Az állam központilag meghatározott kedvezményei mellett az egyes települések maguk is kedvezhetnek a nyugdíjasoknak.
Ezt köthetik feltételekhez is – például hogy csak az x forint nyugdíj alattiakat segítik mondjuk fűtési támogatással –, de vonatkozhat az összes helyi nyugdíjasra, mint például a budapesti V. kerület ingyenes húsvétisonka-akciója.
Egyéb kedvezmények
Vannak olyan magáncégek, vállalkozások, amelyek különböző mértékű kedvezményeket nyújtanak nyugdíjasoknak. Mivel ezeket önkéntesen adják, ha adják, teljesen változó a mértékük, de akár pihenni akar valahol egy nyugdíjas, akár hívná a csőgörényes embert duguláselhárítani, érdemes kicsit körülnézni, mert lehet spórolni.