A trópusi esőerdőkben élő kígyófajnak nincs mérge, ezért lesből támad.

Március 3-a a vadvilág nemzetközi napja, ennek alkalmából egy zöld fapitonpárral gyarapodott a debreceni állatkert. A Debrecenben korábban sosem tartott faj képviselői már el is foglalták újonnan megépült, természethű bemutatójukat a trópusok egzotikus flórájának és faunájának otthont adó Pálmaházban.

A hétéves nőstény és a kétéves hím a remények szerint tenyészpárt alkot majd, így szaporítani is sikerül e különleges fajt.

Az Új-Guineán, Indonézia keleti szigetein és az ausztráliai York-félsziget északnyugati csücskén őshonos zöld fapiton – más néven smaragdzöld piton (Morelia viridis) – trópusi esőerdők lakója, valamennyi pitonfaj közül ő tölti idejének legnagyobb részét fák ágain.

A fapiton (Fotó: Nagyerdei Kultúrpark)

Főként kisebb emlősökre, madarakra és hüllőkre vadászik, amelyeket méreg hiányában lesből támadva – ritkábban farka végét csalinak használva – teker körbe és fojt meg. A fapiton a párzási időszakon kívül magányosan él, pihenéskor és vadászáskor jellegzetes pózban tekeredik a faágakra. A nőstények faüregekbe rakják tojásaikat, majd a pitonfélékre jellemzően köréjük tekeredve keltik ki őket.

Megjelenése és viselkedése jó néhány hasonlóságot mutat a Dél-Amerikában őshonos kutyafejű boáéval, feltehetően a taxonómiai különbségek és a nagy távolság ellenére rendkívül hasonló élőhelyi körülmények miatt.

Az erdőirtás miatti élőhelyvesztés és a hobbiállat-kereskedelem számára történő befogások miatt a faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján.

(Forrás: Nagyerdei Kultúrpark, MTI)

Ez is érdekelhet:

A koalabérlés betiltását követelik Ausztráliában

Eddig létezett ilyen, óránként közel 700 ezer forintnyi összegért.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Gyönyörű harmincassal búcsúztatjuk a hetet

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

További cikkeink a témában