Többet kellene melóznia a brit férfiaknak, mert ez már a növekedés rovására megy.
Egyre kevesebbet dolgoztak a fiatal férfiak az elmúlt húsz évben, és a pandémia után tovább gyorsult ez a tendencia: 2022-ben átlagosan heti 3 óra 20 perccel dolgoztak kevesebbet, mint 1998-ban – közölte a brit Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS). Az adatok egy elég furcsa jelenséget is mutatnak:
most egy átlag brit férfi heti 35,3 órát dolgozik – minden korosztálynál csökkent az átlagos munkaidő, csak a 65 év feletti férfiaknál nem.
A legmeredekebben a 35-49 év közötti férfiak munkaóráinak száma csökkent. A ONS szerint az összes ledolgozott munkaóra számát csökkenti a népesség elöregedése, és az is, hogy a férfiak egyre gyakrabban dolgoznak részmunkaidőben.
Rákapcsoltak a nők
Ehhez képest a nők átlagos heti munkaideje 1998-tól 2022-ig 26,5 óráról 27,9-re emelkedett, azaz heti 1,4 órával lett hosszabb. A nők minden korosztálya többet dolgozik most, kivéve a 16-24 év közöttieket.
Ha a teljes brit munkaerőpiacot nézzük, egy átlagos munkavállaló heti 31,8 órát dolgozik, 1,3 órával kevesebbet, mint 1998-ban. A járvány alatt mindkét nem tagjai kevesebbet dolgoztak, azóta viszont
a nők heti fél órával többet, a férfiak 0,9 órával kevesebbet vállalnak.
Nőtt a teljes állásban dolgozó nők aránya is ebben az időszakban, ami az ONS szerint a rugalmasabb munkaszervezést jelzi.
Az ONS megjegyezte, hogy a járvány óta tapasztalt kevesebb munkaóra jelentős hatással van a GDP-re, vagyis a növekedéshez a férfiaknak vissza kell térniük a munkába.
(Nyitókép: Unsplash)
Ez is érdekelhet: