Még Floridából is jöttek a Floridába, az idén harmincéves kézműves fagyizóba, ahol több mint harmincféle, köztük díjnyertes finomságok is vannak, és még Steve Jobs szellemét is megidézik.
Balatonmáriafürdő egy takaros kis falu a magyar tenger nyugati csücskében, Keszthelytől kissé visszább a déli parton. Ahogy a Vatikánt körülveszi Róma, úgy veszi körbe Máriafürdőt Balatonkeresztúr; mindkét helyen sok a turista, és akad még egy hasonlóság: kiváló a fagylalt. Nem véletlenül jutott eszünkbe az olaszos párhuzam (túl a földrajzi adottságok hasonlóságán), a hosszú évek óta a hazai top fagyizók közé tartozó Floridában olasz alapanyagokat is használnak.
Jellemző módon mi egy hosszabb balatoni tartózkodás egyetlen szeles, sőt szinte orkános délelőttjén kerestük fel a kultikus helyet, de így legalább láthattuk, ahogy a zord idő ellenére már a 10 órai nyitáskor sokan kezdenek nyalakodni.
A helyszín a kikötő (ahol nemcsak vitorlások állnak, de kerékpárbarát hajó is indul Keszthelyre, illetve egy másik vonalon Györök, Szigliget és Badacsony kikötőibe) melletti sétálóutca, a Rákóczi út. Az idén harmincéves fagyizó főcukrászával, Somodi Jánossal beszélgetünk, aki a fagylaltkészítést az apósától, Pálfi Attilától tanulta, és ma már együtt készítik a fagylaltot a műhelyben. Máshol nincs üzletük, de erre nincs is szükség, mert a Floridát az ország minden részéről felkeresik, van, aki a környékről kifejezetten átjár ide fagyizni.
Mostanában generációváltás van a vendégkörben, kevesebb a német turista, jönnek a csehszlovákok csehek és a lengyelek. „Gondolkodtunk rajta, hogy kiteszünk egy világtérképet, hogy mennyi helyről jöttek már hozzánk – mondja János. – Egyelőre keressük neki a helyet a falon.”
Nem tudjuk nem megkérdezni, hogy Floridából is jöttek-e, mire a válasz egy lelkes igen: egy ott élő magyar tért be pár gombócra néhány éve.
És miért e nagy forgalom? Nos, amiért nincs hely a falon: számos oklevél, emléklap mutatja a Florida sikereit: néhány éve dobogós volt az ország legjobb fagyizója versenyen, 2016-ban ott keverték ki az Év Balatoni Fagylaltját (ez volt a Vulkánok ajándéka), ahogy tavaly is, a Mézesem fantázianevűt:
Megkóstoltuk a címvédőt, amiben a hársméz, az alma és a karamellizált mandula ízei külön-külön és érezhetőek voltak, az alapkrém harmonikus összhatásán túl – ahogy egyébként egy másik kevert fagyiban, a bountyban is. A fagyi textúrája is éppen megfelelő, a tölcsérre is figyelnek, nem lyukad ki a lassú élvezeteket kedvelők kezében sem.
Összesen több mint harmincféle fagylaltot árulnak, egy gombóc 420 forint, annyi volt a szezon elején, és annyi is marad a szeptember végi zárásig.
De ne csak a díjnyertes fagyikat méltassuk: János kedvencei például a gyümölcsfagyik, amelyekhez helyi termelőktől érkezik az alapanyag, méghozzá a fagyikészítéshez legjobb fajták.
Minden gyümölcsből több száz kilóval tankolnak fel a szezonra, és szintén helyi méhésztől vásárolják a hársmézet, a mostani szezon elején például 150 kilót, lévén egy négykilós tégelybe (amit vásárláskor látunk) egy kiló méz kerül. Ezenkívül olasz alapanyagokat is vásárolnak – jártak is rendszeresen tanfolyamra és képzésekre Olaszországba –, és figyelnek arra is, hogy lehetőleg a legújabb gépeket vegyék, amelyek közül egy újgenerációs fontos dolgokban tud többet (hidegebbre hűt, jégkását kever, jobb anyagokból van), „akárcsak az autóknál”.
Idén nem védhetnek címet az Év Balatoni Fagylaltja versenyen, mert a szabályok szerint a győztes a következő évben zsűritag lesz. János így is beszámol különlegességekről, 2019-ben például az UNICEF felkérésére adománnyal járultak hozzá azon veszélyeztetett gyermekek megsegítéséhez, akikért a saját szüleik nem tudnak eleget tenni.
Az anyagi segítség mellett gesztusként készítettek egy-egy anya- és apafagyit, az előbbit lágyabb, rózsa-málna ízekkel, az utóbbit egy karakteresebb whiskey-kávé keverékkel.
Akkoriban született meg Jánosék első gyermeke, így a felkérésre azonnal igent mondtak. Bár János Nagykanizsáról származik, ma már Máriafürdőn él. Számára is meghatározó lett tehát tovább vinni a Florida családi örökségét, és ettől még az sem tántorítja el, amikor a hosszú szezon során ezredszer is hallja a kötelező poént: „a pisztácia kifogyott...”
Steve Jobs a falon
A fagyizó falát egy Halott Pénz-idézet is díszíti, amelynek a fagyizás az alanya, és éppen akkor hallották Jánosék, amikor a pandémia után újraindult a bolt. Eredetileg viszont Steve Jobstól származik, tőle idézte az együttes is. Amúgy a Floridában nem szólt a zene, amikor ott voltunk, és ez csak plusz pontot jelentett nálunk, egyszerűen mert sokkal jobb beszélgetni, és egymásra figyelni, zene meg úgyis szól mindenütt.
Ez is érdekelhet: