A technikai fejlődés az olyan egyszerűnek tűnő tárgyakat is eléri, mint a kabát. Megnéztük, hogyan fűthetik a testet vagy őrizhetik meg a hőjét.

Ha tél, akkor fagyásveszély – gondoljuk, amikor kipakoljuk a szekrényből a meleg pulóvereket, csizmát, nagykabátot. Mert hiába veszünk sokszor magunkra több réteget is egyszerre, a mínuszok gyakran így is bekúsznak a ruhadarabok közé, mi pedig már lassan hóembernek nézünk ki a sok egymásra húzott, vastag anyagtól. Napjaink két legújabb technológiáját mutatjuk be a teljesség igénye nélkül, de a tudomány és a ruházkodás összefonódásának kezdetéről sem feledkezünk meg.

Három fokozatban fűt

A közelmúltban a praktikum, az innováció és a divat hármasának köszönhetően új őrület kezdődött, amely úgy tűnik, Magyarországon is egyre inkább teret hódít. Olyan technológiák születtek, melynek egy-egy darabját ismerhette már ugyan a nagyközönség, idén télen azonban komplett kollekciók születtek az ötletre. Ilyen a fűtőszálas viselet, amely az Omni-Heat Electric technológiát alkalmazva, álló helyzetben is kellő hőt generál a kellemes hőérzethez.

A kabáton található gombbal háromféle fokozatot tudunk beállítani, ami egy kis – telefonról is tölthető, öt–hét órát bíró – akkumulátor segítségével biztosítja a meleget. Ráadásul más technológiát is beépítettek a készítők a kabátba: vízhatlan, lélegző membránt és vízlepergető Omni-Shield felületet. Akinek a talpa fázós, annak is itt a megoldás – a szintén akkumulátorral tölthető lábbelin szintén három fokozatban lehet beállítani a megfelelő hőmérsékletet.

Az Omni-Heat hővisszaverő melegbélésű kabátokban alumíniumpöttyök találhatók, ezek segítségével verődik vissza a hő a test felületére, és biztosít 20%-kal több meleget. A Columbia saját fejlesztésű szintetikus melegbélése a TÜV független tesztjén az iparág összes jelentős szereplőjét megelőzve a legjobb értékeket kapta. Ezek a kabátok nagyon könnyűek, vékonyak, viszont kifejezetten melegek, csak le ne merüljön az elem!

Egyetlen kabát mindenféle tevékenységhez

Vannak más érdekes próbálkozások is a kabátoknál és a téli ruházatoknál. A Klymit két évvel ezelőtt indította útjára a felfújható kamrákkal készült kabátot, amelyet az ember telefújhat szén-dioxiddal vagy megtöltheti a rendkívül jó hőszigetelő tulajdonságú argongázzal. Olyan szigetelést képez így a kabát, amely kontrollálja a testhőmérsékletet, a maximum 25 mm-es réteget pedig tevékenységtől függően változtathatjuk, az északi-sarkra például ajánlott teljesen felpumpálni.

Az új, Ulaar fantázianevű dzseki viszont minden tevékenységhez passzol, ugyanis szél- és vízálló, illetve egyszerre meleg és vékony. Ez megint a nem mérgező és nem is gyúlékony argongáznak köszönhető, amely felfújja és leereszti a ruhadarabot. Ha épp jó az idő, akkor széldzsekiként funkcionál, de cudar körülmények között egy síkabátot is simán kivált anélkül, hogy a tömege nőne. Jövő tavasztól kapható, ára ötszáz dollár körül várható.

Régi, de nem elavult

Az első vízálló/lélegző anyag a Gore-Tex volt, amely háromdimenziósan expandált poli-tetrafluor-etilén (ePTFE) rétegekből áll – aki ezt a mondatot érti, azzal ugyan nem mennénk el sörözni, de sok újat már nem tartogat számára a világ. A lényeg, hogy a DuPont teflonból készül egy különleges eljárással, eredménye egy alacsony súrlódású, finom tapintású, puha és erős, könnyű, hőálló, vízálló, nem gyúlékony, lélegző anyag, amelynek különleges tulajdonságaira a hadiipar, a telekommunikáció, gépgyártás, vegyipar és az elektrotechnika is felfigyelt, de a köztudatba túrafelszerelések alapanyagaként került be. Manapság, ha valamilyen téli sportolásról vagy túrázásról van szó, a több mint harminc éve feltalált Gore-Tex anyag mindent visz.

Tovább a:
Legfrissebb cikkekhez
A rovat többi cikkéhez
Tippjeinkhez a baseballdzsekivel kapcsolatban

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában