Egyre többen ismerik idehaza a Domokos Balázs és Deilinger Tamás építészek által fémjelzett Dyer nemzetközi építészstúdiót. Kevés hazai vonatkozású tervezőiroda büszkélkedhet állandó külföldi jelenléttel, ezek egyike a két-két magyar és angol építész tulajdonában lévő Group Dyer.

„Az építészeti tervezés leginkább nem épületekről szól, hanem az egyénekről, az emberekről, akik használni fogják azt” – mondja Domokos Balázs, a Dyer nevű nemzetközi építészstúdió egyik igazgatója. A vezetőkkel az angol-magyar építésziroda történetének mérföldköveit idéztük fel, és közben kirajzolódtak a mostani tendenciák is: a fenntarthatóság már nem üres marketingszöveg, a 3D-s BIM tervezés megkerülhetetlen. Mindez landmark épületekben ölt testet a stúdió tervei alapján Európa több országában.

A cégnek már több mint egy évtizede Budapesten van a tervezési központja, miközben londoni és moszkvai irodával is büszkélkedhet, és mindhárom piac aktív szereplője immáron 15 éve – az 1964-ben alapított cég az ezredforduló környékéig leginkább angol fejlesztéseken dolgozott. Kiemelt cél a nemzetközi projektek tapasztalatainak átültetése a magyar fejlesztésekbe, amiben a tapasztalatok mellett kulcsfontosságú a magyar és nemzetközi építészek és más szakemberek jelenléte.

Deilinger Tamás és Domokos Balázs – Fotó: Dyer

Ennyi idő alatt a Dyer komoly referenciamunkákat végzett el, miközben folyamatosan reagált a piac és az építészszakma változásaira, friss tendenciáira.

Az ezredforduló után meghatározó szerepet töltöttek be a portfólióban az angliai leisure centerek, kórházak és iskolai, egyetemi épületek, campusok.

Ilyen volt a 2007-es Queen Margaret University, amely vizuálisan is megfogalmazza az egyetem progresszív szemléletét, és amelyet a nyitóünnepségen még maga II. Erzsébet királynő vett át a Dyer tervezőitől.

Az egyediség és a befogadó jelleg mellett már ekkor megjelent a fenntarthatóság is, aminek a jelentősége azóta szinte felbecsülhetetlenül megerősödött. A mestertervet az egyetem dolgozóival, a hallgatókkal és a helyi közösséggel szorosan együttműködve készítették el.

Központi szerepet kap a rendkívül rugalmasan használható, mintegy 20 ezer m² -es főépület, de sportközpont, diáktanács is épült, no meg szállás több mint 800 férőhellyel. Kiemelten figyeltek az energiahatékonyságra:

az épületegyüttest biomasszával fűtik, ami önmagában 75 százalékkal csökkenti a karbonkibocsátást, a jólléti szempontokról természetes szellőzés és fény, valamint a tágas parkra néző kilátás gondoskodik többek közt.

A következő lépést már a városrészeket is meghatározó kereskedelmi, lakó- és irodakomplexumok jelentették, ami jellemzően kiegészült a tágabb környezet masterplan szintű tervezésével. Erre jó példa a 2013-as krasznodari OZ Mall bevásárlóközpont vagy a moszkvai Prime Park projekt (ebben a sorrendben az alábbi képeken), lakótornyokkal, irodákkal, oktatási létesítménnyel, éttermekkel és kávézókkal.

A többütemes beruházásban a tervezők a modern építészetet klasszikus és elegáns elemekkel ötvöző épületkompozíciót hoztak létre. Itthonról az Etele Pláza a jó példa: Magyarország első okos plázáját technológia-orientált megközelítéssel tervezték, nagy belmagasságú, vonzó, minőségi közösségi terekkel, találkozó ponttal, lounge zónával. A technológiai újítások mellett egy fontos szemléletbeli változás is megjelenik:

itt már a vásárlással egyenrangú szerepet kapnak a közösségi funkciók, rendezvényeket, gyerekprogramokat, találkozókat képes befogadni az épület.

A fenti példák mindegyike hordoz egyedi, „dyeres” jegyeket: az OZ extravagáns, futurisztikus hullámzó felületeit; az egyetemi épületek központi átriumainak formáló elemeit; az öthektáros autómentes belső parkot körbeölelő Prime Park tornyainak egyedülálló ikres együtteseit, és a hozzájuk társuló homlokzati plasztikákat; az Etele Pláza dinamikus belső vonalvezetését, ahol érezhetően minden vonal rokon egymással, és együtt, összefüggéseikben válnak igazán ütőssé.

Önálló, izgalmas irányt jelentenek a stúdió szállásépületei, melyek akár önálló úti céllá is válhatnak. Jó példa erre a cornwalli régióban található UNA Resort, amely több ütemben épül (a már elkészült leisure center után jelenleg a hotel és a villaépületek kivitelezése zajlik). A fejlesztés St. Ives mellett található, a településen nem unatkozhatunk: itt van a modern művészeteket befogadó Tate galéria, a Barbara Hepworth Múzeum és Szoborpark, valamint számos homokos tengerpart (Porthmeor, Porthminster, Porthgwidden Beach), szörfösökkel, hajókirándulásokkal és olyan természeti látnivalókkal, mint a Mans Head szikla. A fejlesztés pedig egy igazi modern resort saját főtérrel, éttermekkel, szórakoztató funkciókkal, de mondhatjuk, hogy a teljes terület egy külön világ a zöldben úszó teniszpályákkal, és az épületek körüli parkokkal.

Aki nem a hotelben megszállna meg, az a resorton belül bérelhet (sőt akár vásárolhat) egy villaépületet, így alaposabban is felfedezheti az „angol mediterránium” lenyűgöző világát, melyhez a fentiek mellett olyan látnivalók tartoznak, mint a kis szigetre épült Szent Mihály-hegyi kastély (St. Michael Mount) vagy a kihagyhatatlan Kynance Cove öböl.

A Kynance Cove – Fotó: Unsplash

Hasonlóan izgalmas fekvésű a Gara Rock szálló Devon megyében. Az egykori épületet teljesen áttervezték, mai formájában az angol partmenti hotelek egyik legjobbja, amely 2019-ben megnyerte az óceánparti szállások kategóriát a Times Magazin British Hotels Top 100 gyűjtésében. Az étterem kizárólag a helyi termelők alapanyagait használja, a vendégek egyedi lakosztályok közt választhatnak, de a fő attrakció talán a panorámás étteremből a Gara Rock Beach öblére nyíló lélegzetelállító látvány.

Új szint a tervezésben

Említettük már a fenntarthatóságot: a Dyer célja az új épületeivel a design excellence
következő szintjét megtestesíteni, 21. századi tervezési technológiák és módszerek
alkalmazásával.

„A kontextus megértése az alapja építészeti tervezésünknek. Mind szellemi, társadalmi, műszaki és gazdasági értelemben – mondja Deilinger Tamás. - A technológia által támogatott minél szélesebb eszköztár pedig nélkülözhetetlen a megfelelő válaszok meghatározásában.”

Jelenleg a fenntartható építészet megvalósítása a kihívás, és ez immár nem divat és nem
marketing: a Dyer és partnerei a 3D BIM (Building Information Management) tervezés
kiegészítésével együtt olyan komplex építészeti-műszaki tervezést végeznek, amely modell
alapon, a mesterséges intelligencia bevonásával, sokszoros szimulációk lefuttatásával, és
szimulált felhasználók vizsgálatával az év minden napjára és órájára vizsgálni tudja a
megtervezett épületet.

Az új irány alapjait az elmúlt években londoni progresszív tervezőirodák dolgozták ki, és fejlesztik a mai napig – de a Dyer jóvoltából Budapesten is jelen van. A legújabb terveik Budapest városrészeinek arculatát alakítják majd, többek között egy hathektáros autómentes belső parkkal a Duna partján.

(Fotók, látványtervek: Group Dyer)

Ez is érdekelhet:

Ha Genfben jársz és van egy szabad órád, menj el a Törp-lakótelepre álmélkodni!

Legkevésbé Svájcban számítottam volna arra, hogy egy szociális céllal épített önkormányzati lakótelep úgy nézzen ki, mint egy Gaudí által tervezett Törpfalva.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Ennek a lánynak bármikor lövünk egy hárompálcás plüssdelfint a céllövöldében

Mennyit tudsz a 20. század fontos történéseiről? Válaszolj néhány kérdésre, és kiderül

Sydney olyan különleges, hogy elneveznénk róla egy várost

További cikkeink a témában