A pénzügyekkel kapcsolatos stresszt egyáltalán nem csak a zsé hiánya okozhatja, hanem más, mélyebben gyökerező érzelmi faktorok. Összegyűjtöttünk három érzelmet, amitől simán vakvágányra mehetnek az anyagiak – és három megoldási javaslatot is a kezelésükre.

1: Családi mintákat követsz

Ha a pénzzel kapcsolatos első tapasztalataidra visszaemlékszel, szinte biztos, hogy családi emlékek bukkannak fel a fejedben. Az anyagiakról való beszélgetés – még akkor is, ha csak szem- és fültanúja voltál – nagyban meghatározza, hogyan érzel felnőttként a pénzkezeléssel kapcsolatban. Ha a családodban gyakoriak voltak az intenzíven vitatkozó, stresszes szócsaták az anyagiakat illetően, akkor – függetlenül a jelenlegi pénzügyi helyzetedtől – most is ugyanezeket az érzelmeket válthatja ki egy számla befizetése vagy bármilyen financiális tranzakció.

Megoldás: Ha leásol ennek az érzelemnek az alapjához, és rájössz, hogy egy rossz családi mintát követsz öntudatlanul, az már elég alap ahhoz, hogy lecsatold magad a múltról és megreformáld a pénzügyekhez való hozzáállásodat.

2: A pénz mint érzelmi sebtapasz

A pénz ilyen szempontból nagyon hasonlít a kajára: bármilyen érzelmi inkasszókor átmenetileg könnyű fizikai megoldásnak kínálkozik, hogy az ember szétegye magát vagy szükségtelen dolgokat vásároljon az „Én akkor is megérdemlem” érzés zászlaja alatt. Ha a költéseidet ad-hoc módon, egy-egy rossz hangulat eltakarásaként teszed, akkor nagyon könnyen kicsúszhat a kezedből a financiális gyeplő.

Megoldás: Racionalizáld az eseményt, lásd meg, hogy hajlamod van érzelmi alapon költeni felesleges – vagy épp a jelen anyagi helyzetedben nem megengedhető – dolgokra. És tudatosítsd magadban, hogy 1) ez a költés semmire nem lesz megoldás, maximum egy napig fogod jól érezni magad tőle 2) miután elmúlt a pillanatnyi jóérzés, eléggé utálni fogod magad, hogy megint kicsúsztál a keretedből, ergo 3) nem éri meg, pénzzel nem leszel túl egy érzelmi válságon, hanem akár még mélyebbre is csúszhatsz benne!

3: Szeretet forintosítva

Sokan hajlamosak vagyunk abba a hibába esni, hogy a szeretetünket pénzben próbáljuk kifejezni: minél többet költünk és minél drágább ajándékokat veszünk, annál nagyobb a szeretetünk a másik felé. Ez egyrészt kiüresíti és elanyagiasítja az emberi kapcsolatainkat, másrészt pénzügyileg sem tartható a dolog: ha a folyamatos költés valakire elvárásként nehezedik egy emberi kapcsolatra, akkor egy anyagi mélyrepülésben könnyen elvesztheted a számokban mért törődést.

Megoldás: Ajándékot adni jó és kedves dolog: ne is szokj le róla, viszont tudatosítsd, hogy mennyit költesz másokra, valamint a költéseid mennyire vannak összhangban a bukszáddal. Egy-egy kreatív ajándék sokkal személyesebb és törődőbb gesztus is lehet, mint egy jóval drágább, de személytelenebb vétel.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Kicsit megszédültünk, ápolónőre lenne szükségünk

Egy barátságos bokszmeccset is bevállalunk, ha ő lesz a ringlány

Nyomasztó felismerés, hogy ezek a vicces grafikák valójában súlyos problémákkal szembesítenek

További cikkeink a témában