Lehetsz rossz színész, írhatsz borzalmas könyvet – ha már elérted a celebstátuszt siker lesz. De a név a rossz borra is mentség?
Vannak híres emberek, akiknek nem elég, hogy szeretik a borokat (jobb esetben a jó borokat), de a nevüket vagy arcukat is palackok százain, ezrein akarják látni. A pohár után az üzletbe is belekóstolt Antonio Banderas, Barbra Streisand, Gerard Depardieu és Madonna is, Brad Pitt és Angelina Jolie első ezer palackja pedig öt óra alatt elkelt. Szerencsénkre a rocksztárok sem ragadtak le a sztereotípiáknál és ezzel együtt a sörnél, dugóval dobbantott már Sting, a Kiss, a Rolling Stones és az AC/DC. A legmélyebben – konkrétan mezítláb, térdig – talán Francis Ford Coppola lépett a szőlőtermesztésbe; habár ő a borászkodással csak folytatta a családi hagyományt, mégpedig Olaszország helyett a világ egyik legimpozánsabb borvidékén, a kaliforniai Napa-völgyben.
Ezek után miért lenne meglepő, ha itthon meghúznák magukat a fényesen és kevésbé fényesen tündöklő csillagok? Mégiscsak elegánsabb egy formás üvegpalackon kacsintani, mint egy pléh sörösdobozon, egy pár száz forintos öngyújtón vagy egy strasszos hűtőmágnesen, ráadásul ez még egy Blikk-címlapnál is időtállóbb. Nem aprózta el például Havas Henrik, aki 2004-ig nemcsak ijesztő, rajta-van-a-rontás tablóképét nyomtatta címkékre, de olyan mondatokat is, mint hogy „A pincém és a borom legalább olyan jó, mint a könyveim”. Tőle nem is várhattunk volna mást, ahogy Mága Zoltán évjáratát is csak olyannak lehetett megálmodni, amilyen tényleg lett. Az én személyes kedvenc celebborom, az önimádat és giccs, az elfuserált dizájn, a raszteres paintnagyítás, a nemzeti érzelmű marketing és természetesen a bor találkozása egyetlen tárgyban, Mága Zoltán újévi próbálkozása volt.
De Havassal egy időben, közel tíz éve rajtolt Kovács Kokó TooMuch István pincéje is Tarcalon, pár évvel később pedig Csernus Imre lovagolta meg a sztárborászat pezsgőhabos-tarajos aranyszínű hullámát. Ő két haverjával alapította az Almagyar-Érseki Szőlőbirtokot, és a Lelkifröccs, Lelkibéke, Bevállalod? sorozat ufós dizájnja azóta is ránk ijeszt itt-ott. Pataky Attila is szükségét érezte, hogy oszthassa áldását, de Koltay Lajos és Csézy, az egykori Eurovízió-sztár is benevezett a borversenybe a Chateau Wanda segítségével.
Ehhez képest Csányi Sándor bankszámlájához illően több milliárdot beletolt Villányba, és idénytermék helyett odáig ment, hogy évi kétmillió palackra nyomtatta nevét. Az ő arcát szerencsére nem látjuk, sőt, sármos színész névrokona sziluettje sem tűnik fel a marketingben. De borba fektette nem kevés pénzét a Béres cseppek tulajdonoscsaládja is, és a bugyron belül, de szintén egy más kategóriában borászkodik a történész Ungváry Krisztián is.
Az üdítő kivétel
Akárhogyis, az exhibicionista sohanemelégmagamból világ borral foglalkozó szekciójának magyar sztárja, a bulvárlapok celebjeit a cefre alá nyomó Rókusfalvy Pál. Az etyeki médiamogul ugyanis nemcsak nevét és teljes arculatát építette rá évi közel hat hektárra, de az aprócska, még szinte ismeretlen és kiaknázatlan borvidéket is torokra kapta fesztiváldömpingjével. A legnagyobb érdeme mindemellett, hogy a minőségre nála igazán nem lehet panasz, és arra is csak az ő esetében vehetünk mérget, hogy nem sajnálja bekoszolni vadiúj bőrülésesét egy kis kutyaszőrrel, vagy két kezét egy kis musttal. Rókusfalvy ugyanis nagyrészt egyedül terelgeti szőlővesszeit, és állítása szerint örömmel pattan traktorra reggel hatkor. Ilyenkor le sem száll 11-ig, a budapesti üzlet mobiltelefonról is pörög. Nem is akar több földet, amíg nem jön fia, az utánpótlás, különben odalenne a személyes meg a kézműves jelleg. Legfeljebb a pezsgőbe kóstolna bele egy kicsit.
Sauvignon blanc, a megbízható anyuka
A sauvignon egy fajtacsoport; a név eredete a francia „sauvage” szó, amely vadat jelent, a vadszőlőre utal. Új-zélandi újítások nyomán sok helyen ma már több körben szüretelik: a korai szedés jó savakat és izgalmas ízeket, a későbbi érettséget ad. Előbbi vágott füves, csalános, csípős, utóbbi meg tropikális. Magyarországon szinte minden borvidékünkön akad belőle, de talán Sopronban és Etyek–Budán, esetleg Balaton környékén hozza a legjobb formáját.
Az sauvignon blanc szőlőből készül száraz vagy édes bor is, jó esetben jók a savai, és bármit elbírnak. Ha valami könnyű fehér kell, rá mindig számíthatunk, kecskesajthoz vagy az éppen aktuális spárgához tuti befutó. A hordót viszont nem különösebben szereti, és három évnél tovább nem érdemes váratni a polcon. Valószínűleg akkor sem, ha olyan ötcsillagos, mint amilyeneket a Loire völgyében és Sauternes-ben töltögetnek belőle.
Érdekes és fontos: a savblanc nem rokona a kékszőlő cabernet franc-nak, viszont házastársak, közös gyermekük a cabernet sauvignon, aki vörös apjára ütött.
Rókusfalvy pincéjében sauvignon blanc-ból van a legtöbb, évi 5500 ilyen palackba kerül ott dugó. Hozza a fajtára jellemző frissességet, zöldes ízeket. A celebborász kétszer szüretelte 2011-ben, szeptember elején és szeptember végén is, aztán pedig hordóban is érlelte. Budapesten csak néhány étteremben kapni, de akár az Etyeki Piknikre is megéri kifutni érte valamelyik hétvégén.
Ha kedvet kaptál hozzá…
A Stella által kóstolt borokat – és még tucatnyi remek ár-érték arányú finomságot – megtalálod együttműködő partnerünk, a Radovin Borkereskedés üzleteiben. Facebook-oldalukat is érdemes figyelemmel kísérni, elég sok kedvezményes akciót hirdetnek meg.
(Fotó: Bernáth Zsolt. Stella a borok világával a Zonában, a város legújabb, modern borbisztrójában ismerkedik.)