Az új álomfizetés az évi 1 dollár.
Egyre több több csúcsvezető dönt úgy, hogy lemond az évi fix fizetéséről, és “csak” bónuszok formájában részesedik a profitból. Érdekes, fordított trend ez, tulajdonképpen már nem az a király, akinek minél több nulla szerepel a havi fizetése mellett:
az új elit évi egy dollárt, azaz nagyjából 300 forintot keres meg, ami havonta 25 forint.
Elon Musk például a cége jelentése szerint a tavalyi évben nulla dollárt keresett, ellenben a New York Times cikke szerint 2,3 milliárd dollárral nőtt a vagyona. A Tesla ezt az adatot cáfolta, és megismételte, hogy a cégalapító Musk 2018-ban nulla forintot vitt haza fizetésképpen, és bónuszt sem kapott, mert az csak akkor jár neki, ha az adott évben kiemelkedő csúcsteljesítményt nyújt.
Mark Zuckerberg 2015-ben döntött úgy, hogy már elég pénzt keresett, és lecsökkentette a fizetését egy dollárra. A Twitter alapító Jack Dorsey szintén ezt a gyakorlatot követi.
Nagyon azért nem kell aggódnunk miattuk, részvénycsomagjaik milliárd dolláros vagyont érnek, Zuckerberg vagyonát konkrétan 74 milliárd dollára becsülik.
Larry Page és Szergej Brin, a Google alapítói már nagyon régóta az 1 dolláros klub tagjai, ők 2004-ben mondtak le az alapfizetésről. A Google vezetése minden évben igyekszik a piac alakulását tükröző fizetést felajánlani nekik, de ők ezt minden esetben visszautasítják. Mindketten 34 milliárd dolláros vagyonnal bírnak, így nem nehéz nemet mondaniuk évi fél millió dollárra.
A Twitter alapító Jack Dorsey évi 1 dollár negyven centet keres, de a vagyona 5,4 millió dollárt ér. A cége könyvelése szerint 2015-től 2018-ig évi 1,40-et vitt haza, ami összesen 5,6 dollár, vagyis nagyjából 1680 forint. Miért 1 dollár negyven? Az összeg szimbolikus, arra a 140 karakterre utal, ami egy Twitter üzenet hossza lehet.
Azóta megemelték 280-ra, így lehet, hogy Dorsey évi fizetése megduplázódik, és eléri az évi 800 forintot is.
Larry Allison, az Oracle alapítója is egy dollárt keres, de az alatta dolgozó két igazgató például már évi majdnem egymillió dollárt kap a bónuszok mellé. Ők még nem elég nagy királyok, hogy lemondjanak erről az évi 300 millió forintról.
John Mackey a Whole Foods élelmiszerlánc alapítója 2007 óta keres egy dollárt, Jeremy Stoppelman, a Yelp alapítója 2014 óta. Stoppelman 2012-ben 300 ezer dollárt keresett, és ahogy egyre sikeresebb lett, úgy csökkentette saját bérét.
2013-ban már 37 ezret keresett, vagyis az előző évi összeg 10 százalékát, 2014-re pedig elérte a bűvös évi 1 dolláros álomfizetést.
Edward Lamperth, a Sears üzletlánc tulaja 2013-óta keres egy dollárt, de tavaly 5 milliót kapott mellé bónuszok formájában és a vagyona amúgy is 1 milliárd dollár.
Evan Spiegel, a Snapchat tulajdonosa 2017-ben még évi 500 ezer dollárt tett zsebre, de amikor a cég tőzsdére lépett, felvitte az isten a dolgát, és máris csak 1 dollárt keresett.