Hatalmas, de jó hír, hogy ennél nagyobb már nem lesz.
Elérte idei legnagyobb kiterjedését az Antarktisz feletti ózonlyuk, amelynek nemcsak mérete, de mélysége is az elmúlt évek egyik legnagyobbika volt. A Copernicus Sentinel-5P műhold mérései azt mutatják, hogy az ózonlyuk október 2-án érte el legnagyobb, nagyjából 25 millió km²-es kiterjedését – ez méretében a 2018-as 22,9 millió és a 2015-ös 25,6 millióhoz hasonlítható:
Data from @CopernicusEU #Sentinel5P show that this year’s ozone hole reached its maximum size of around 25 million sq km on 2 October, comparable to the sizes of 2018 and 2015.
Read more: https://t.co/4Ykf9fY8CD(in collaboration with @DLR_de) pic.twitter.com/cPgH3pcSdX
— ESA EarthObservation (@ESA_EO) October 20, 2020
A műhold elemzésit végző Német Űrközpont (DLR) munkatársáétól, Diego Loyolától lehet tudni, hogy a 2020-as ózonlyuk augusztus közepe óta gyorsan növekedett, átlagon felüli kiterjedésével az Antarktisz legnagyobb része fölé terült. Az idei ózonlyuk emellett az egyik legmélyebb is, valamint rekordalacsony ózonértéket mutat.
A főként hűtőberendezésekben és aeroszolos palackokban használt klorofluorokarbonok elterjedése az 1970-es, 1980-as években megrongálta az ózonréteget, amely az Antarktisz feletti ózonlyuk képződéséhez vezetett. Az ózonréteg védelmére 1987-ben létrehozták az úgynevezett montreali jegyzőkönyvet, amiben megállapodtak, hogy kivezetik ezeknek a káros anyagoknak a gyártását és használatát, ezzel beggyógyítják az ózonsebet.
A szakértők szerint a globális ózonréteg 2050 körül éri el újra normális állapotát.
Eközben...
(Forrás: ESA, MTI, fotó: Pixabay)