Márpedig, ha emelkedik a hőmérséklet, akkor egyre több kerül a levegőbe.
Kanada szénraktárainak feltérképezésével a hamiltoni székhelyű McMaster Egyetem tudósai kiderítették, mennyi szenet rejt az észak-amerikai ország ökoszisztémája:
405 milliárd tonnát. Ez a mennyisége egyenlő az ember által harminc év alatt okozott üvegházhatású gázkibocsátással
a 2019-es emissziós szint alapján. Ha a globális hőmérsékletek emelkednek és ez lebomlik, vagy emberi tevékenység zavarja meg, a szén kikerülhet a légkörbe, gyorsítva a klímaváltozást.
A szén 95 százaléka a talaj felső egy méterében található (ennek 24 százaléka tőzegláp), a maradék 5 százalékot raktározzák a fák és más növények, elhalt növényi anyagok és gyökerek. A talaj a legnagyobb szárazföldi széntároló, szénkészlete meghaladja a légköri és a növényi biomasszában megkötött szén együttes mennyiségét. A talajban lévő szerves anyag mennyisége alapján határozzák meg a talaj széntartalmát.
„Annak ismerete, hogy hol vannak a szénraktárak Kanadában, lehetővé teszi, hogy stratégiailag védjük és gondosan bánjunk ezekkel a területekkel, hogy elejét vegyük több milliárd tonna szén kibocsátásának a légkörbe. Ezen térségek megvédése a vadvilág számára is hasznos” – Megan Leslie, a WWF-Canada elnök-vezérigazgatója.
Még egy hír Kanadából:
(Forrás: Phys.org, MTI)