Az emberiség okozta felmelegedés egyre inkább átalakítja a természetet, még az annyira elszigetelt helyeken is, mint az Antarktisz.
Míg korábban szinte kizárólag hó, jég és sziklák uralták a jeges kontinenst, az elmúlt évtizedekben a növényzet területe több mint tízszeresére nőtt.
A műholdas adatok szerint 1986-ban kevesebb mint egy négyzetkilométernyi növény borította a földrészt, de 2021-re már közel 12 km² zöldült be
– főleg mohák terjeszkednek, amelyek képesek sziklákon is megélni, és talajt képezni a további növényi élet számára.
„Az antarktiszi tájat még mindig szinte teljes egészében hó, jég és szikla uralja, és csak egy apró töredékét kolonizálta a növényvilág. Ez az apró töredék azonban drámaian megnőtt, ami azt mutatja, hogy még erre a hatalmas és elszigetelt vadonra is hatással van az ember okozta éghajlatváltozás”
– mondta a brit Exeteri Egyetem munkatársa, az erről készült tanulmány társvezetője, Dr. Thomas Roland.
A globális felmelegedés következtében egyre melegedő tengerek és az olvadó jégtakarók kedveznek ennek a folyamatnak, de a kutatók figyelmeztetnek:
Ez a zöldülés azonban nem csak természetes fejlődést jelent, a növényi talajképződés terjedése ugyanis lehetőséget is ad arra, hogy inváziós fajok is betörjenek az Antarktisz ökoszisztémájába. Ez pedig veszélybe sodorhatja a kontinens érintetlen természetét, amit az emberiség okozta felmelegedés egyre inkább átalakít.
A kutatások szerint a következő évtizedekben még drámaibb változások várhatóak, ha nem sikerül megfékezni a globális hőmérséklet emelkedését.
(Forrás: The Guardian, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: