Hamarosan elkerülhetetlenné válik a jégtakaró elolvadása, ami több mint hét méterrel emelheti meg a globális tengerszintet. Már nem elég „szimplán” a felmelegedés megakadályozása.

A Potsdam Klímakutató Intézet (PIK) – német és norvég kutatókra hivatkozva – közölte, hogy

hamarosan megállíthatatlanná válik Grönland jegének olvadása.

A jégtakaró középső és nyugati területeinek destabilizálódása már megkezdődött a növekvő hőmérsékletek miatt. A PIK kutatója, Niklas Boers szerint az eredmények arra utalnak, hogy „a jövőben jelentősen felerősödhet az olvadás mértéke, ami különösen aggodalomra ad okot”.

Az olvadás megakadályozásához a szakértők szerint nem elég a felmelegedés megakadályozása, hanem jóval az iparosodás előtti szint alá kellene süllyeszteni a hőmérsékletet ahhoz, hogy a jégtakaró elérje az elmúlt évszázadokban jellemző vastagságát.

„Gyakorlatilag tehát a jég jelenlegi és a jövőben várható tömegvesztesége visszafordíthatatlan. Ezért a legfőbb cél, hogy a fosszilis üzemanyagok égetéséből származó üvegházhatású gázok emissziójának mértékét gyorsan és jelentősen csökkentsük és ismét stabilizáljuk a jégtakarót és a légkört.”

Az eddigi modellezések eredményei alapján a PIK szerint elkerülhetetlen a grönlandi jégtakaró elolvadása, amint a globális középhőmérséklet eléri a kritikus küszöböt, az iparosodás előtti szinthez képest 0,8-3,2 Celsius-fok közötti emelkedést.

Hiába a klímavédelmi intézkedések, egyre nagyobb szöget verünk a Föld koporsójába

Hatalmas szakadék tátong az igények és a valóság között.  

Amikor túllép ezen a küszöbön a felmelegedés, a jégtakaró néhány száz vagy ezer év alatt teljesen elolvad, ami több mint hét méterrel megemeli a globális tengerszintet. Hatására összeomlik az atlanti meridionális áramlási rendszer (AMOC), amely a meleg vizet északabbra, a hideget délebbre irányítja, biztosítva, hogy a magasabb szélességi körön fekvő szárazföldi területek - köztük Európa - klímája viszonylag enyhe legyen.

Eközben...

Lehet, hogy nem kellett volna megvizsgálni a titkosítás alól feloldott, a Föld csaknem összes gleccseréről készült fotókat

Persze, akkor nem szembesülnénk a sokkoló tényekkel, amik talán végre komolyabb cselekvésre ösztönzik az emberiséget.

(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés