Egy munkahelyi románc lehetősége mindig csábító, de érdemes mérlegelni, hogy vajon mi várható egy esetleges szakítás után.
A munkahelyi kollektíva kicsit olyan, mint a család. Nem válogathatjuk meg, kikkel akarunk naponta nyolc–tíz órát együtt tölteni, azokkal kell kijönnünk, akiket készen kapunk. Az ember pedig társas lény, tehát természetes, hogy kapcsolatokat alakít ki a környezetében élőkkel. Nem mindegy viszont, milyen kapcsolatok születnek, és azok hogyan hatnak a munkára. Sokan vannak azon az állásponton, hogy munkahelyen nem alakulhat ki igazi barátság a kollégák között, ám a munkahelyi románcok meglehetősen gyakoriak.
Barátságok
A munkahelyi barátságok lehetséges buktatóit mutatja meg az az eset, ami két informatikussal történt: az irodában ismerték meg egymást, hamar nagyon jó barátok lettek, és egy közös nyaralást is szerveztek négyesben a barátnőkkel. A nyaralás végére viszont annyira megromlott a viszony, hogy utána már a munkahelyen se álltak szóba egymással. Pedig semmi rendkívüli nem történt, egyszerűen csak lakva ismerték meg egymást, mint egy hétköznapi párkapcsolatban, és kiderült, hogy az irodán kívül mégsem volt akkora az összeillés, mint ők azt hitték. A kollégákkal érdemes jó munkakapcsolatra törekedni, a hosszú munkaórák is gyorsabban telnek, ha van kihez szólni, van kivel hülyéskedni, de ha ezek az ismeretségek túl mélyek lesznek, az nem feltétlenül csak előnyökkel jár majd.
Viszonyok
Ezzel szemben a munkahelyen szövődő szerelmi kapcsolatok igen gyakoriak. Egyrészt izgalmasak, előfordul, hogy tiltottak, mégis, sok házasság alapját jelentik. Egy amerikai kutatásban résztvevők hatvan százaléka vallotta azt, hogy volt már olyan kapcsolata, ami munkahelyen kezdődött, ezeknek a fele szigorúan csak alkalmi kapcsolat volt, de ötödük házassággal végződött. Az alkalmi viszonyok gyakran járnak előnyökkel (pl.: előléptetés, fizetésemelés) az egyik fél számára, de majdnem ilyen gyakran valódi kapcsolatokról van szó, amelyek nem a várható előnyökről szólnak, hanem akár családalapításról.
Párkapcsolatok
Számtalan példa van a munkahelyen megismerkedő párról, vagy a később egy helyre kerülőkről, de az igazi kihívást az jelenti ezekben az esetekben, hogy a közös munka ne menjen a kapcsolat rovására. Eleinte bármennyire is kényelmesnek tűnik a közös iroda, a rózsaszín köd elmúlásával a szerelmesek számára korlátozó lehet az állandó együttlét, pláne ha időközben össze is bútoroztak. Ebben az esetben tulajdonképpen éjjel-nappal együtt vannak, így hamar kiüresednek a szokásos beszélgetések: – És mi volt ma a munkában? – Hát tudod, ott ültél mellettem…
Ilyenkor jöhetnek az apró trükkök, hogy nem egyszerre indulnak el munkába, hogy munka után legalább egy–két órára külön programot szerveznek maguknak, és hasonlók. De nem ritka, hogy ilyenkor az egyik fél vált, és új munkahelyet keres, mert ellenkező esetben könnyen rámehet a kapcsolat az állandó együttlétre.
Többiek
Munkahelyi viszonyba bonyolódva azzal is számolniuk kell a kalandoroknak, hogy abban a kapcsolatban a szerelmeseken kívül egy egész iroda fog még részt venni. Közvetlen kollégáik minden lépésükről tudni fognak – akár be akarják őket avatni, akár nem. Nemcsak tudni fognak róla, de véleményük is lesz, és nem biztos, hogy magukban fogják tartani. Az esetleges viták, nézeteltérések pedig egy egész iroda életét megkeseríthetik, főleg ha a pár nem rejti ezeket véka alá, és akár ki is kényszeríti a kollégákból a véleményformálást.
A munkahelyre többnyire dolgozni járnak az emberek, és bármennyire is csábítóak a lehetőségek, érdemes mérlegelni, megéri-e belekeveredni egy kapcsolatba, legyen szó akár barátságról, akár romantikus viszonyról. Nincs egyértelmű irányelv, hisz mindenféle példát láthatunk, vannak a csúnya szakítások, amelyekbe egész kollektívák tudnak belerokkanni, és vannak a házasságig jutó kapcsolatok, akiknek meg butaság lett volna kihagyniuk egymást. A titok nyitja valahol a jó helyzetfelismerésben és önismeretben rejlik.
Tovább:
A Player legfrissebb cikkeihez
Munkahelyi túlélőtippek-sorozatunkhoz
A YouTube-biznisz feltételeihez