Komoly hatással volt az ökoszisztémára az ősi növényevők eltűnése.
A Yale Egyetem tudósai a Utahi Természettudományi Múzeummal együttműködve összegyűjtötték a kihalt nagytestű emlősök listáját és kihalásuk idejét négy kontinensen. Az adatok azt mutatták, hogy Dél-Amerika vesztette el a legtöbb növényevő állatot, az ott élő összes faj 83 százalékát, Észak-Amerika 68 százalékukat, Ausztrália 43 százalékot, Afrika pedig 22 százalékot. Ezeket az adatokat összevetették a tűzesetekkel, amelyekről azért tudunk, mert a nyomaikat megőrizték a tavak üledékei.
Világszerte négyszáztíz helyszínről származó szénmintákból kimutatták, hogy az ikonikus növényevő állatok – mint a gyapjas mamut és az óriás bivaly – 50-60 ezer évvel ezelőtti kihalása után világszerte megnőtt a tüzek aktivitás.
Dél- és Észak-Amerikában, ahol a legtöbb legelő állatot vesztették el, jobban nőtt, míg a másik két kontinensen kisebb változást tapasztaltak a tüzek aktivitásában. „Ezek a kihalások következmények zuhatagát idézték elő. Ezen hatások tanulmányozása segít abban, hogy megértsük, napjainkban miként alakítják a növényevők az ökológiát világszerte” – mondta Allison Karp, a Yale kutatója.
Az óriás növényevők kihalása széles körben nagy hatással volt az ökoszisztémákra.
- A ragadozó fajok összeomlását,
- a gyümölcstermő fák elvesztését,
- a gyepek kiszáradását,
- a levelek, a faágak felgyülemlését
okozta, utóbbiak miatt több lett a tűz, és jobban is terjedt.
A gyepek ökoszisztémája világszerte megváltozott a legelést tűrő füvek elvesztése után, utóbbi szintén az ősi növényevők kihalásának és a tüzek megnövekedett számának a következménye. Az új növényevők – köztük a haszonállatok – pedig alkalmazkodtak az új ökoszisztémákhoz.
„Ezért kell a tudósoknak figyelembe venni a növényevő haszonállatok és vadállatok szerepét a tüzek csökkentésében és a klímaváltozásban. Figyelmet kell szentelnünk ezeknek a kölcsönhatásoknak, ha pontosan akarjuk kiszámítani a tüzek jövőjét”
– mondta Carla Staver, a tanulmány másik szerzője.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: Science, MTI)