A legnagyobb kibocsátó országok közül egyetlen sem tesz meg mindent a klíma védelemében, ezért a lista elején a negyedik helyezett áll.
A globális éghajlatváltozást erősítő gázok legnagyobb kibocsátói közül egyetlen ország sem teszi meg a folyamat megfékezéséhez szükséges valamennyi lépést – mutatta ki a Germanwatch német nemzetközi környezetvédelmi szervezet hétfőn ismertetett felmérése.
Az éghajlatváltozás feltartóztatását szolgáló erőfeszítéseket mérő mutató (Climate Change Performance Index – CCPI) alapján felállított rangsorban ismét nincs dobogós helyezett, mert
„egyetlen ország sem tesz eleget a veszélyes klímaváltozás megakadályozásáért”
– emelték ki a Germanwatch, a NewClimate Institute nevű nemzetközi kutatóintézet és a világ mintegy százharminc országából több mint ezerháromszáz szerveződést összefogó Climate Action Network közös szervezésében készített elemzés eredményeit ismertető közleményben. A listát 2005 óta minden évben összeállítják, és még egyszer sem volt első, második és harmadik helyezett.
A nagyjából négyszáz klímavédelmi és energiapolitikai szakértő közreműködésével végzett kutatásban ötvenhét ország és az Európai Unió (EU) mint globális szereplő teljesítményét vizsgálták. Ezek az országok juttatják a légkörbe az éghajlatváltozást fokozó gázok több mint kilencven százalékát. A lista:
1.
2.
3.
4. Svédország (zsinórban negyedik éve)
5. Egyesült Királyság
6. Dánia
7. Marokkó
8. Norvégia
9. Chile
10. India
11. Finnország
12. Málta
13. Lettország
A CCPI-t tizennégy almutató alapján számolják. Négy fő dimenziót vizsgálnak; a szén-dioxidban számolt üvegházgáz-kibocsátás alakulását – amely 40 százalékos súllyal szerepel a CCPI-ben –, a megújuló energiaforrások kiaknázását, az energiafelhasználást és a klímavédelmi politikát, egyaránt 20 százalékos súllyal. A vizsgálattal számszerűsítik és nemzetközileg összehasonlíthatóvá teszik, hogy miként törekszik egy-egy ország elérni a 2015-ben Párizsban kötött klímavédelmi egyezményben rögzített célokat.
Az új adatokat ismertető közleményben a többi között kiemelték, hogy az EU ellentmondásos képet mutat. A skandináv tagállamok, a feltörekvő Portugália és az EU egésze igen jól teljesít és bejutott a globális lista élbolyába, ugyanakkor vannak „lefelé kiugró” értékeket mutató tagországok. Ezek közé tartozik Ciprus, Csehország, Lengyelország, valamint
Magyarország is, amely a tavalyi 47. hely után az 50. helyen áll a klímavédelmi erőfeszítések alapján összeállított rangsorban.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI)