Nem is kevéssel azelőtt.

„Átnéztük a 150-66 millió évvel ezelőtti kréta kor hat legnagyobb létszámú dinoszauruszcsaládját, és azt találtuk, hogy fejlődtek, terjedtek, és nyilvánvalóan sikeresek voltak. Majd 76 millió évvel ezelőtt hirtelen visszaesés mutatkozott. Kihalási arányuk megnövekedett, egyes esetekben az új fajok megjelenésének aránya csökkent” – mondta Fabien Condamine, a francia Nemzeti Kutatási Központ (CNRS) tudósa, a Montpellier-i Evolúciós Tudományok Intézetének (ISME) kutatója.

A szakértők az úgynevezett bayesiánus statisztikai modellezést alkalmazva végezték számításaikat és vették figyelembe a kutatások során felmerülő esetleges bizonytalanságokat. „Minden tényező esetében bizonyítékot találtunk a meteor becsapódása előtti hanyatlásra. Azt is megfigyeltük, hogyan működtek ezek a dinoszaurusz-ökoszisztémák, és világossá vált, hogy először a növényevő fajok kezdtek eltűnni. Ez a későbbi ökoszisztémát instabillá és összeomlásra hajlamosabbá tette” – emelte ki Guillaume Guinot, az ISME szakértője.

Az elemzések alapján a dinoszauruszok csökkenésének különböző lehetséges okát tárták fel:

  • eltűntek a növényevők;
  • instabilabbá vált a klíma;
  • hűvösebb lett az idő, ami megnehezítette az életet az inkább melegebb hőmérsékletet kedvelő dinoszauruszok számára;
  • a hosszú életű dinoszauruszok hajlamosabbak voltak a kihalásra, valószínűleg azért, mert kevésbé voltak képesek alkalmazkodni a bolygó megváltozott adottságaihoz.

Ez is érdekelhet:

(Forrás: MTI. A kép illusztráció, a dinók korában még nem voltak fotósok.)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

Így jutottunk a nyugati minimalizmustól az eklektikus ezredfordulón át az okosotthonokig – 20 éves a MaxCity, Kovács Zsófival beszélgettünk

További cikkeink a témában