Egyáltalán nem lenne vicces, ha összeomlana a nyugat-antarktiszi jégmező.
A Science Advances című tudományos folyóiratban a Harvard Egyetem kutatói által végzett, úgynevezett vízexpulzió mechanizmus (water expulsion mechanism) nevű folyamatot* vizsgáló mérések eredményeit mutatták be. A szakértők pedig arra jutottak, hogy
az eddigi kutatások jelentősen alábecsülték a nyugat-antarktiszi jégmező összeomlásával járó globális tengerszint-emelkedés mértékét.
* Ez akkor következik be, amikor a szilárd kőzetalap, amelyen a nyugat-antarktiszi jégmező fekszik, felfelé emelkedik annak hatására, hogy csökken a jégtakaró súlya az olvadás miatt. Mivel a kőzet a tengerszint alatt van, amikor megemelkedik, a vizet a környező területekről is az óceánba nyomja, ezzel még jobban megemeli a globális tengerszintet.
Az eddig becslések 3,2 méterre tették az emelkedés mértékét, a mostani kutatás viszont arra jutott, hogy a mechanizmus további egy métert, vagyis 30%-ot ad ehhez.
„A hatás nagysága sokkolt minket” – mondta Linda Pan, a Harvard Egyetem kutató-hallgatója.
Az egyméteres plusz emelkedés a kutatók szerint ezer éven belül következhet be, az első hatások azonban nem csak évszázadok múltán lesznek érezhetők. Pan és a kutatásban részt vevő Evelyn Powell kutató szimulációi szerint már a mostani évszázad végére 20 centiméterrel emelheti a mechanizmus a jégtakaró olvadásával már emelkedő vízszintet.
Eközben...
(Forrás: PhysOrg, MTI, fotó: Getty Images)