Egy ausztrál szigeten kövezték ki a pokolba vezető utat.

2012-ben telepítették be a veszélyeztetett tasmán ördögöket a Tasmániától keletre fekvő Maria-szigetre, hogy megvédjék őket a halálos daganatos betegségtől, amely miatt már szinte kipusztultak. A tasmán ördögök azóta jól boldogultak a szigeten, de túlélésüknek komoly ára volt: a természetvédők szerint a faj betelepítése a szigetre katasztrofális hatással volt több ott élő madárfajra. A BirdLife Tasmania nevű helyi természetvédő csoport egy kormányzati felmérést idézve számolt be róla, hogy

a kis pingvin, amelyből 2021-ben még háromezer költőpár élt a szigeten, teljesen eltűnt onnan.

Eric Woehler, a természetvédő csoport kutatója emlékeztetett, hogy már egy 2011-ben készült jelentés is figyelmeztetett rá, hogy a tasmán ördögök betelepítése „negatív hatással lehet a Maria-szigeten élő kispingvin- és viharmadár-kolóniákra”.

Tavaly egy tanulmány, amely a Biological Conservation folyóiratban jelent meg, arról számolt be, hogy

a tasmán ördögök „kiirtották” a viharmadár-kolóniát.

A tasmán ördögök a legnagyobb erszényes ragadozó emlősök, szerepelnek a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) veszélyeztetett fajokról vezetett vöröslistáján. A természetben több mint öt évig is élnek – ha nem kapják el a fajt megtizedelő daganatos betegséget. A hímek akár 12 kilót is nyomnak, a kifejlett nőstények pedig nyolc kiló súlyúak.

Woehler szerint a tasmán ördögök már szépen szaporodnak Tasmániában és az ausztrál szárazföldön is, ezért kitelepítésük a Maria-szigetről nem járna semmilyen komoly következménnyel rájuk nézve. A tasmániai kormány szóvivője azonban közölte, hogy a program „a tudomány új ismereteinek és a felmerülő prioritásoknak megfelelően halad tovább”, és a Maria-sziget továbbra is fontos része marad a szélesebb körű programnak, amely segít helyreállítani és fenntartani a tartós és ellenálló tasmánördög-populációt Tasmániában.

Ez is érdekelhet:

Elefántok tízezreit veszélyeztetik a namíbiai–botswanai határon tervezett kőolajfeltárások

Az afrikai vadon egyik utolsó érintetlen térségébe, az Okavango-folyó medencéjébe terveznek olajmezőt.

(Forrás: BBC News, MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Egy okos, szép, szőke lány

További cikkeink a témában