Akkor is jó, ha túl sok, legalábbis a szívünknek.
Kutatók megdöntötték azt a nézetet, miszerint ha a szív- és érrendszeri egészség javításáról van szó, akkor egy bizonyos ponton túl már nincs jótékony hatása az erőteljes fizikai aktivitásnak.
A WHO szerint a szív- és érrendszeri betegségek képezik a vezető halálokot világszerte, évente csaknem 18 millió ember halálát okozva.
A tanulmány öt év alatt, több mint 90 ezer ember bevonásával készült, akiknek fizikai aktivitását a csuklójukon viselt mérőeszköz rögzítette. Az eredmények szerint
- az erőteljes testmozgást végzők felső 25%-ánál volt a legalacsonyabb a szívbetegségek kockázata, esetükben átlagosan 54-63%-os volt a kockázatcsökkenés),
- a mérsékelttől az erőteljesig terjedő testmozgást végzők legfelső 25%-ánál átlagosan 48-57%-os volt a kockázatcsökkenés.
A szakértők szerint az eredmények a férfiak és a nők esetében is hasonlóak, noha az erőteljes testmozgás jótékony hatásai a nőknél különösen látványosak voltak.
A tanulmány egyik vezető szerzője és egyben az Oxfordi Egyetem kutatója, Rema Ramakrishnan szerint
„ez megdönti azt a nézetet, hogy van egy bizonyos pont, amelyen túl nem kellene edzeni, (...) a fizikai aktivitásnak nincs felső határa, ha a szív egészségének javításáról van szó”.
A kutatók szerint a tanulmány eredményei alátámasztják a WHO ajánlását, amely szerint az embereknek legkevesebb 150-300 percnyi, a mérsékelttől az erőteljesig terjedő aerob edzést kellene végezniük hetente.
Noha a több testmozgást végző emberek nagyobb valószínűséggel nem dohányoztak, egészséges testsúlyuk volt és mérsékelt mennyiségű alkoholt fogyasztottak, ezen tényezők számításba vételét követően is megmaradt a jelentős összefüggés a fokozott testmozgás és a szívbetegségek alacsonyabb kockázata között.
És az megvan, hogy...?
(Forrás: The Guardian, MTI, fotó: Getty Images)