A szvasztika több ezer éve létező szimbólum, jelentett szerencsét, életet, örömöt. Ezt próbálta megidézni egy amerikai dizájncég.
Arról azonban mintha megfeledkeztek volna a KA designnál és a Teespring webáruháznál, hogy a sok ezer éves horogkereszt-történelem utolsó fejezetében a jel az emberiség egyik legsötétebb időszakának, pontosabban az azt okozó, milliókat kivégző ideológiának a szimbóluma lett. A legkisebb probléma vele, hogy számos országban – például Magyarországon is – tiltott önkényuralmi jelképnek számít.
Persze nem arról van szó, hogy az ötletgazdák hiányoztak, amikor a második világháborút és előzményeit tanították töriből, ez látszik is a pólómintákból:
A horogkeresztet szivárványszínnel, peace, love és zen felirattal dobták fel, és minden bizonnyal azt hitték, ezzel egyértelművé tették, nem a neonácizmust hirdetik, csak újraértelmeztek egy régi szimbólumot.
Mivel azonban a zsidók mellett többek között a homoszexuálisokat is üldözték és irtották a nácik, nem nehéz másképp értelmezni a szvasztikát szivárvány alapon, peace és love ide vagy oda. Hiába érveltek – egy azóta eltávolított videón – amellett a dizájnerek, hogy a horogkereszt ötezer éves, és milyen sok szép jelentése volt, a kezdeményezésből bizony óriási botrány lett.
A pólókat eltávolították a Teespringről, pontosabban áthúzott horogkeresztes mintájú pólókkal helyettesítették, a KA design részéről nyilatkozó pedig elmondta, hogy szó nincs arról, hogy neonácik lennének, elítélnek minden ilyesmit, sőt, projektjükkel épp arra hívták fel a figyelmet, hogy a szeretet és a szerelem erősebb, mint a gyűlölet, vagyis pozitív üzenetet próbáltak közvetíteni.
Meglepődtek rajta, hogy a horogkeresztet látva az emberek felháborodtak, úgyhogy végül elnézést kértek.