Pálmaházra hajazó irodakert, sok természetes fény, tágas teraszok, és úgy általában inkább szállodát, mint irodát idéző terek – megnéztük az ország toronyházát belülről.

Új oldaláról ismertük meg a Mol Campust, az ország egyetlen magasházát, miután a belsőépítészetet jegyző német Kinzo iroda magyar partnerei, a Minusplus építészei, és Varga Péter, a Mol Campus ügyvezetője körbevezettek bennünket az épület legfontosabb részein. Még az aulában toporogva Rabb Donát, a Minusplus társtulajdonosa felvezetésképp elmondta:

„A következő 20 évben ilyen épület nem lesz Magyarországon, jóval a hazai sztenderd fölött áll.”

Segédletül egy négyéves preziből készült nyomtatványt kaptunk, ami még mindig helytálló, vagyis a kezdeti építészeti koncepció egészen a megvalósulásig érvényes maradt. Aztán a következő egy-másfél órában részletesen is megismertük az épület fortélyait.

Vissza a home office-ból

A legfontosabb cél egy, a dolgozókat inspiráló, előremutató munkakörnyezet létrehozása volt. Ne felejtsük el, hogy a Mol egy 36 országban jelen lévő nemzetközi cég, aminek a hazai tevékenysége csak a 10 százaléka az összesnek, a Mol Campus tehát ennek a központja. Mivel itthon nagyon kevés hasonló léptékű irodaház van (a nem túl messze lévő Telekom székház a kivétel), és a munkakörnyezet is sokszor nemzetközi, kézenfekvő volt a komoly irodaépítészeti tapasztalatokkal rendelkező német KINZO bevonása.

Jó példa az eltérő szemléletre akár a Mol korábbi – középfolyosós, jobbra-balra nyíló irodákból álló – székháza, amihez képest itt egy sokkal rugalmasabb, jövőbiztos, rengeteg természetes fényt beengedő, mindenféle tevékenységhez specializált tereket kínáló iroda jött létre.

Erre a rugalmasságra pontosan a pandémia a legjobb példa, amennyiben ezt az időszakot is átvészelte a tervezési fázis, anélkül, hogy az alapelveken változtatni kellett volna.

Most a hibrid munkavégzés áll nyerésre, amihez a cégek igyekeznek olyan munkakörnyezetet biztosítani, amivel egy-egy otthon nehezen (nem) tud versenyezni. A Mol Campus esetében adottak az otthonos terek, sűrűn találunk jól felszerelt konyhákat, amiket a kollégák szabadon használhatnak, no meg az említett rugalmas terek is itt vannak.

Sokféle méretű tárgyalót találunk, fülkéket, ahol egyedül intézhetünk egyedül intézendő ügyeket, pálmaháznak is beillő irodakertet egy teljes csendre figyelmeztető tábla kíséretében, panorámás tetőteraszt, és hamarosan fine dining étterem is lesz a 28. emeleten.

És a dolgozók találnak még szépségszalont, ruhatisztítót és fitnesztermet is, vagyis olyan szolgáltatásokat, amelyek miatt máskülönben el kellene mozdulni az irodaházból, itt ellenben minden helyben van. A covid tartós hatása, hogy kisebb tárgyalók lettek, de ezek rugalmasan egybenyithatóak és a helyiségfunkciók is modulárisan cserélhetőek. Mint a belsőépítészek elmondták, minden részleg minden feladatát egyesítették egy gigantikus táblázatban.

Üres vászonként állt az épület, ezt töltötték fel lassan, két év munkával, tökéletesen optimalizálva az egyes részlegeknek szóló tereket. Nyilván a covid-időszak is bekavart a sakkozásba, mindenesetre továbbra sem kellett kompromisszumot kötni, például nincs olyan, hogy a létszám miatt két külön térre szakadt volna valamelyik részleg, illetve figyelembe vették a különböző feladatokhoz szükséges különböző munkastílusokat, mondjuk másképpen dolgozik egy kreatív csapat, mint a könyvelők.

Ahogy Varga Péter, a Mol Campus ügyvezető igazgatója elmondta, a ház optimalizálása folyamatos, figyelik, mely csoportok hogyan, mikor használják a tárgyalókat, a jelenlegi kártyás belépést nemsokára QR-kódos váltja fel, a rendszer erre most is fel van készítve. Tanul még a ház, pedig már most is sokat tud, például appja van, azzal lehet parkolót, lockert, szolgáltatásokra időpontot foglalni. Alapvetően papírmentes épület – bár vannak nyomtatóhelyiségek, de jellemző, hogy ez már specialitásnak számít –, a képernyőkön lehet streamelni, a belső rendezvényeket közvetíteni.

Mivel számos speciális, eltérő funkciót betöltő tér van, és sok a technikai eszköz, igyekeztek a dolgozókat felkészíteni a leendő iroda használatára. Eleve kikérték a dolgozók és a vezetőik véleményét, aztán készült például számítógépes játék, ami az új épület és a digitális megoldások működését mutatta be, és ahol bónuszokat lehetett szerezni egy-egy helyszín sikeres teljesítésével.

Színek, formák, terek

Itt a zöld az építészeti gondolat szerves része volt, ez a gerinc végigvonul az egész házon, folyamatosan zöld oázisokba botlunk. Csak annyiban nincs jelen a zöld, hogy nem látjuk sehol az olajvállalat logóját, és ez nem is véletlen:

a dús növényzet, a világos terek, a természetes anyaghasználat inkább idéz szállodát, mint irodát.

Rengeteg az egyedi bútor, a jellegzetes, lecsapott sarkok azonnal felismerhetőek, és még az Auth Attila-tervezte waysinging rendszerhez is illeszkednek. Tölgy- és diófurnér, monokróm és fémes felületek, precízen meghatározott színkódok és vagány színpárosítások: rózsaszín pirossal, kék zölddel, élénkek pasztell-lel.

Aztán látunk egyedi installációkat is, és mint megtudjuk, ezek az itt keletkezett építőanyag maradékokból készültek. Vagyis nem hulladékok többé, és az is jellemző, hogy hol vannak ezek: az ún. tripletekben, ami három szint egybenyitását jelenti – ezeket belső lépcső köti össze –, azért, hogy egy-egy terület dolgozói ne szeparálódjanak el, könnyebb legyen köztük a kommunikáció.

A tripletek legalsó szintjein társalgók és teakonyhák találhatók, és minden tripletnek külön-külön megvannak a szociális terei, ezzel is támogatva a csapatmunkát. Háromféle munkavégzési zóna van a tripleteken belül: alul a csoportos együttműködés terei, feljebb már fókusz munkahelyek is, a legfelsőn pedig a csendes zónák.

„A terek kialakításakor a találkozási pontok számát próbáltuk maximalizálni, támogatva a valós emberi interakciókat, hogy befogadó, inspiráló közösségi terek jöjjenek létre” – magyarázta Rabb Donát.

És fontos az is, hogy a Mol Campus nemcsak a dolgozóké: a földszinten is találunk publikus tereket, de a panoráma tetőterasz is elérhető mindenkinek, és valóban pazar kilátást kínál a városra – elvégre 120 méter magasan vagyunk. Ehhez is készült külön app, ami plusz információt szolgáltat az odalent elterülő nevezetességekről.

Irodakert és Mol-ovi

Lehetetlen mindent bezsúfolni egyetlen cikkbe egy ekkora épületről, de az egyértelmű, hogy belülről a Mol Campus egy élhető, jól használható hely, irodakerttel, konferenciateremmel, étteremmel, kávézóval, sok-sok terasszal és zölddel, de ahol éppen nem terasz meg zöld van, ott is rendben van a hangulat. A kisváros-jelleg a work-life balance-nak is jót tesz, elvégre minden elintézhető egyetlen épületben, ezzel rengeteg idő takarítható meg. Még a gyermekes dolgozókra is gondoltak: a székház mellett működik a Mol-ovi, így nem kell külön kapkodva vinni-hozni a kicsiket a munka után.

A székház számokban

Magasság: 143 méter
Alapterület: 86 000 m2, irodaterület: 29 000 m2
Dolgozói létszám: 2500-3000 fő
170 tárgyaló workshop és projektszoba, 43 vezetői iroda, 10 000 bútor, 350 féle egyedi tervezésű beépített bútor, közel 3800 okosszekrény, 63 teakonyha, 45 vízgép, 70 hűtőszekrény, 40 kávégép, 625 kuka, 250 médiafal

Stáblista

Építészet: Foster + Partners, magyar partner: Finta Stúdió
Belsőépítészet: Kinzo Architekten, magyar partner: Minusplus
Generálkivitelező: Market Zrt.

Ez is érdekelhet:

Esővízzel öblített mosdók, geotermikus hőenergia és CO2-érzékelők

Amerikai tanúsítványt szerzett a MOL Campus, de mit is jelent ez a gyakorlatban?

A Mol Campus tervezői extrém épületet álmodtak meg Dubajban

Légitaxik függőleges fel- és leszállására alkalmas vertiport terminált tervez Dubajban a Foster + Partners.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Egy okos, szép, szőke lány

További cikkeink a témában