Totálisan mást gondolnak a munkájukról az otthonról dolgozók, és a tőlük messze lévő főnökeik. Egy szakértő szerint a főnöknek kell lazábbnak lennie ebben a helyzetben.

Alapvetően ügyesen lehetne keverni az irodai és az otthoni munkát, de a gyakorlatban a paranoia felé tart a dolog – mondja Chris Griffiths, a Kreatív Gondolkodás  Kézikönyv szerzője, az Open Genius nevű folyamat- és rendszerszoftver cég alapítója egy friss kutatás alapján. „A világjárvány egy kis szörnyeteget teremtett, mert óriási lehetőséget adott a régi munkamódszerektől való elszakadásra” – jegyezte meg. A Microsoft friss tanulmánya elég zúzós számokkal támasztja alá Griffiths mondandóját:

a dolgozók 87 százaléka úgy érzi, hogy eredményes otthonról, míg a főnököknek csak a 12 százaléka hiszi ezt el igazán.

Griffiths szerint jött egy termelési paranoia: hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy ha több dolgot végzünk kevesebb idő alatt, akkor több idő jut a magánéletre, javul a work/life balance. „Ez egy teljes tévhit, ha ebből indulsz ki, eleve kudarcra vagy ítélve – jegyzi meg. –  A valódi produktivitás, ha a megfelelő dolgokat végzed el kevesebb idő alatt. Hacsak nem tudod megállapítani, mi a legjobb, amit csinálsz, bekerülsz egy szörnyű ciklusba.”

Problémás a technológia is

...mert a feladatmenedzselő programok ugyan segítenek mindent kipiálni, ellenőrizni, de ez (és az idővel egyre több és több feladat) reaktív gondolkodásra állít át, azaz a szoftver irányít téged. Például a feladatok prioritásai idővel változnak, a feladatmenedzsment viszont nem, Griffiths szerint pedig

„ahelyett, hogy megvizsgálnánk, érdemes-e elvégezni egy-egy feladatot, egyszerűen csak végigmegyünk a listán.”

A megoldás: szüneteket és gondolkodási időt iktatni be, amikor sem a szoftverre, sem a főnökre nem reagálsz, egyszerűen csak időt adsz magadnak, hogy eltűnődj a valóban fontos problémákon. Kezdetben akár erőltetni is kell az „álmodozó időt”, de idővel egyre jobban bele lehet jönni, állítja a guru, aki szerint ebben a folyamatban a főnököknek is partnereknek kell lenniük, mert az igazi hatékonyság nem az, ha a munkatársak robot üzemmódban kipipálják a feladatokat, hanem akkor, ha a fontos problémákat kreatívabban oldják meg.

Az álmodozós szünetek segítik a feltöltődést, ezen kívül az agy nagyobb része indul be, ha megengedik, hogy elkalandozzon, álmodozzon – és ezt funkcionális MRI szkenneres vizsgálatok is igazolják.

(Forrás: Fast Company, fotó: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Soha többé péntek!

Bocs főnök, mostantól azt kell magyarázni, hogy miért NE vezessék be a négynapos munkahetet.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A legek földrajzkvízével hogy boldogulsz? Teszteld!

Bemutatjuk a kedvenc vietnámi színésznőd

Nem lehet akkora a karácsony előtti rohanás, hogy ne szakítsunk időt Oliviára

További cikkeink a témában
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Hirdetés