15 köbcentivel nagyobb a délutánonként rendszeresen alvók agya, ezért három–hat évvel tovább is élhetnek. Ezzel együtt sportolni legalább olyan hasznos.
Jót tesz az agyának, és hosszabb élete lesz annak, aki képes rendszeresen aludni kicsit délutánonként – állítják a University College London kutatói.
A kutatócsoport kimutatta, hogy a szundikálók agya 15 köbcentiméterrel nagyobb, ami olyan, mintha három–hat évvel késleltetnénk az öregedést.
Azért van rossz hír is: a tudósok azt javasolják, hogy csak fél óránál rövidebb ideig szundikáljunk. Nem is beszélve arról, hogy sok helyen rossz szemmel nézik a délutáni heverészést, sok munkakörrel pedig abszolút összeegyeztethetetlen.
„Potenciálisan mindenkinek lehet előnye a szunyúkálásból” – foglalta össze Dr. Victoria Garfield (khm...), aki „eléggé újszerűnek és izgalmasnak” nevezte az eredményeket.
Csecsemőkorban kulcsfontosságú a fejlődés szempontjából délután is aludni, majd az életkor előrehaladtával fokozatosan ritkul a jelenség, ami jellemzően nyugdíjas korban tér vissza: a 65 év felettiek 27 százaléka számolt be napközbeni szundikálásról.
Garfieldék szerint a délutáni alvás „elég könnyen megvalósítható”, ellentétben a fogyással vagy a testmozgással, ami „sokak számára nehéz”. A kutatók szerint a rossz alvás idővel károsítja az agyat azáltal, hogy gyulladást okoz, és befolyásolja az agysejtek közötti kapcsolatokat.
Az még további kutatásokat igényel, hogy a szundikálás segíthet-e megelőzni az olyan betegségeket, mint az Alzheimer-kór, mindenesetre a demencia összefügg az alvászavarokkal, és az ellene való védelem szempontjából fontos az agy általános egészsége.
Ezzel együtt Dr. Garfield maga nem készül áttérni a munkahelyén a rendszeres szundikálásra: „Őszintén szólva, inkább töltenék 30 percet edzéssel, mint szunyókálással, amit valószínűleg inkább az anyukámnak ajánlok majd.”
(Forrás: BBC, fotó: GettyImages)
Ilyen mélyen aludni még eddig senkinek sem sikerült:
Ez is érdekelhet: