Közeleg a nőnap, így itt a remek alkalom, hogy tisztelegjünk kedvenceink, a nők előtt! Mindezt úgy tesszük, hogy öt olyan különleges hölgyet mutatunk be, aki előtt nyugodtan ki lehetett volna gurítani a piros szőnyeget.
Elsőnek itt van Nellie Bly, ez az 1864-ben született enfant terrible, aki egyszerre volt újságíró, feltaláló, utazó és aktivista. 1888-ban Jules Verne regényétől inspirálva 72 nap alatt körbeutazta a Földet, és megverte Phileas Fogg nyolcvan napos rekordját.
Az oknyomozó újságírás úttörője volt: beépült egy gyárba, hogy a munkások helyzetéről írjon, és ugyanezt tette egy elmegyógyintézetben is – utóbbi miatt igazi hírességgé vált.
Alexandra David-Neel is igazi beépülő tehetség volt, 1924-ben önmagát tibeti férfinak (!) álcázva jutott el a külföldiek elől elzárt Tibetbe, és annak fővárosába, Lhaszába.
Az egykori operaénekesnő közel harminc könyvet írt a buddhizmusról, Tibetről és más keleti országokról, és olyan szerzők számára szolgált inspirációul, mint Jack Kerouac, és Allen Ginsberg.
Grace Marguerite is olyan nő volt, aki nem gondolkodott el, ha kalandról volt szó: 1928-ban a fedélzeten volt, amikor az LZ 127 Graf Zeppelin első alkalommal szelte át az Atlanti-óceánt, és erről a Chicago Herald sztárújságírójaként be is számolt.
Ez csak a kezdet volt, ugyanis ő vált az egyik első női haditudósítóvá: megjárta az etióp és a mandzsúriai hadszínteret. Szellemes és gyönyörű nő volt, akinek baráti körét uralkodók, milliomosok, és művészek alkották.
Amelia Earhart a női Charles Lindbherg, aki bebizonyította, hogy a tökösség nem a férfiak kiváltsága. 1928-ban egy évvel Lindbergh után első nőként átrepülte az Atlanti-óceánt, és ez egy csapásra sztárrá tette, a repülés után Manhattanben hősként fogadták, az akkori elnök, Coolidge is vendégül látta a Fehér házban.
Több sebességi és távolsági rekordot beállított, megalapította az első női pilóta klubot, és saját ruhamárkát is tervezett. 1937-ben egy földkörüli repülőúton volt, amikor egy Csendes-óceáni szakaszon másodpilótájával együtt eltűnt. Sem a gépét, sem a testét nem találták meg, halála kapcsán a mai napig újabb és újabb teóriák születnek.
Ha valakit joggal titulálhatunk a női Indiana Jonesnak, az Gertrude Bell. Archeológus, író, tanár, politikus, aki munkája révén az Arábiai Lawrence néven elhíresült T. E. Lawrence-hez hasonlóan befolyásolta a két világháború közötti közel-keleti politikát, és a britek gyarmati törekvéseit.
A mai Irak területén működve sikerült kivívnia a helyi arab törzsek tiszteletét, ami a helyi kultúra és vallás nemi egyenjogúság terén mutatott csökevényességét ismerve száz éve sem számított egyszerű mutatványnak. Szenvedélyes hegymászó volt, a svájci Alpokban több új útvonal felfedezése is a nevéhez fűződik, több könyvet írt régészi munkájáról és nem mellékesen kémként is számon tartja a szakirodalom.
Szóval március nyolcadika. Ne felejtsük el!