
Az emberi tevékenység legalább nyolcvan százalékban felelős érte.
A Columbia Egyetem friss kutatása szerint az Egyesült Államok 28 legnagyobb, pontosabban legnépesebb városa süllyed, méghozzá riasztó ütemben. A Nature Cities folyóiratban megjelent tanulmányból kiderült, hogy ez a folyamat nemcsak a tengerparti városokat érinti, hanem számos, a szárazföld belsőbb területein fekvő nagyvárost is, például Chicagót vagy Phoenixet.
A kutatók ultranagy felbontású műholdas adatokkal követték a felszín mozgását, akár milliméteres pontossággal. Az eredmény pedig tényleg megdöbbentő:
a 28 város közül 25-ben a terület kétharmada süllyed, így nagyjából 34 millió ember él olyan zónában, ahol a talaj folyamatosan süllyed
– ráadásul ahogy a városok tovább terjeszkednek, egyre több több területük terjeszkedik ilyen sérülékeny területekre, vagyis a veszélyeztetett emberek száma folyamatosan nő.
A nyolc leginkább érintett város – köztük New York, Los Angeles és Houston – ad otthont a süllyedő területeken élők több mint 60%-ának. A legkritikusabb hely Houston, ahol a város területének kétharmada évente több mint öt millimétert süllyed, egyes részeken pedig ez az érték akár öt centiméter is lehet. Más texasi város esetében is kifejezetten aggasztó a folyamat mértéke, de Las Vegas, San Francisco és Washington néhány része is komolyan érintett.
A legfőbb ok (80%-ban) a túlzott talajvíz-kitermelés, de más emberi tevékenységek, például az olaj- és gázkitermelés, valamint a hatalmas infrastrukturális terhelés – többek között a felhőkarcolók súlya – is jelentős szerepet játszik, és persze a természetes talajmozgások is hozzájárulnak a problémához.
A kutatók szerint a talajsüllyedés lassan, de biztosan károsítja az infrastruktúrát, és sok esetben csak akkor tűnik fel, amikor már súlyos vagy egyenesen katasztrofális a baj. Éppen ezért a szakértők sürgős megoldásokat és beavatkozásokat szorgalmaznak a városok jövőjének védelméért.
„Nem elég csak jelezni a problémát, reagálnunk kell, alkalmazkodni, megelőzni, megoldani”
– figyelmeztet a kutatás vezető szerzője, Leonard Ohenhen.
(Forrás: Interesting Engineering, fotó: Unsplash / Jermaine Ee + Mickey Dziwulski)
Ez is érdekelhet: