Gyorsabb vagy a cégnél, ahol dolgozol? Úgy érzed, már nem tudsz többet tanulni a vállalatnál? Idegesít a főnököd, esetleg jobban képben vagy, mint ő? Kisujjból kirázod a feladataid, de nincs lehetőség a továbblépésre? Itt az idő, mutasd meg mit tudsz!

Biztosan sokszor megfordult már a fejedben egy nehezebb, vagy épp egy izgalmasabb nap után, hogy

ez az a pont, amikor véget kellene venni az alkalmazotti pályafutásodnak,

és saját vállalkozásba kellene kezdeni. Nézed is közben a cápás műsort a tévében, és érzed, hogy ez bizony neked is menne! Mi az hogy menne, ezeknél neked jobb ötleteid is vannak, miért pont te ne vágnál bele?!

Az, hogy eleged van a munkádból, nem jelenti feltétlenül azt, hogy vállalkozónak is kell azonnal állnod, de mindenképp elgondolkodtató! Kötél nélkül sziklát mászni merész (de egyben izgalmas) sport, a mostani időszak ráadásul alapvetően inkább a munkavállalóknak áll. Mást sem hallasz a médiából, mint hogy munkaerőhiány van, ilyenkor pedig nálad az előny, válogathatsz is (ha tudsz)!

Kényelmes az a gazdasági környezet, amikor versengenek értünk a munkáltatók, jó az alkupozíciónk, ráadásul épp most kanonizálta a vírushelyzet a home office berendezkedést, szóval nem rosszak a munkavállalói lapok sem, de egy saját vállalkozás íze egész más!

Aki vállalkozónak áll, nem is azért teszi, mert olyan nagyon kényelmes életre vágyik, sokkal inkább szeretné kipróbálni, milyen az az élet, amikor csak önmagán, a tehetségén, a szorgalmán (és a szerencséjén) múlik az élete.

Van, amikor váltani kell, de nem feltétlenül életmódot (azaz vállalkozónak állni), lehet, hogy elég lesz csak munkahelyet.

Váltás

Ezek például olyan helyzetek, amikor szerintünk elég lesz munkahelyet váltanod, nem kell felforgatnod az életed:

  • Már nem tudsz azonosulni azzal a céggel, ahol dolgozol, nem hiszel a munkátokban, érdeklődésed vesztetted.
  • Emberi problémáid vannak a csapattal/főnököddel, és fizikálisan megterhel minden perc, amit ebben a rendszerben kell megélned.
  • Rosszak a munkakörülmények, méltatlan állapotokban kell helytállnod (higiéniás környezet például).
  • Nagy a távolság az otthonod és a munkahelyed között, sok idő az utazás, a szabadidődből megy el az, amit a be- és hazajutásra szánsz.
  • Úgy érzed, hogy lassú a szervezet, amiben dolgozol, nem szívja fel a benned lévő energiákat (ötleteket, akaratot).
  • Régóta nem kaptál fizetésemelést, és elmegy melletted az élet, egyre kevesebbet ér a pénzed.
  • ...és persze még rengeteg ilyen okunk lehet a váltásra!

Egy váltással tiszta lappal indulhatsz, szerencsés esetben ismét motivált és kiegyensúlyozott leszel, ha emellé még több pénz is jár, akkor nincs is sok kérdés, maximum annyi, hogy

ez elég-e neked, vagy többet akarsz?

Önmegvalósítás

Nézzünk olyan helyzeteket, amikor nem váltásra, hanem önmegvalósításra (azaz a saját utadra) van szükséged:

  • Észreveszel egy piaci rést, egy üzleti lehetőséget a közvetlen munkakörnyezetedben.
  • Magasabb szintre tudnád emelni az adott szolgáltatást, erre igény is lenne (és a jelenlegi munkaadódat nem érdekli a lehetőség).
  • Van egy fantasztikus ötleted, és van hozzá annyi tartalékod, hogy el is hagyd a biztos langymeleg munkahelyed, hogy teszteld.
  • Ha szabadúszóvá válnál, többet és jobb feltételekkel tudnál dolgozni több irányba is, mert óriási a kereslet arra, amit csinálsz, ráadásul rendelkezel is ezekkel a megrendelői kapcsolatokkal.

...vagyis összességében:

ha a jelenlegi munkahelyed profiljában jobb – hatékonyabb, jobb ár/érték arányú, igényesebb – munkát tudsz végezni, vagy feltaláltad a spanyol viaszt, akkor kösd fel a gatyád, és vágj bele!

A vállalkozók élete (nem csak) játék és mese

Hogy mi vár a kerítésen kívül? Lássuk csak (az elképzelt világot):

  • A magad ura vagy, nincs főnököd.
  • Akkor kelsz, amikor akarsz.
  • Annyit dolgozol, amennyit akarsz.
  • Nincs fix munkaidőd.
  • Olyan lesz az irodád (ha egyáltalán akarsz), amilyet csak szeretnél.
  • Olyan hosszú ebédszüneted lesz, amennyit és amikor csak akarsz.
  • Megválaszthatod a kollégáid, olyanokkal dolgozol, akiket te veszel majd fel.
  • Amit építesz, továbbviheti a gyereked, vagy eladhatod, ha már nincs kedved hozzá (idővel és eredményekkel a zsákban).

Ezek nagyon izgalmas sarokpontok, amikor az ember vállalkozói pályára áll, kicsit ahhoz hasonlít, amikor elhagyja a szülői házat, a biztonságot, a kiszámítható, tervezhető hétköznapokat. A fentiekhez hozzátartoznak az apró betűs részek is, miszerint:

  • Egyedül vagy, nem számíthatsz anyagi védőhálóra (a vállalati háttérre).
  • Annyi pénzed lesz, amennyit meg tudsz szerezni, amennyire életképes az ötleted, amennyire el tudod magad adni.
  • Ha valamit nem lesz kedved megcsinálni, akkor az a feladat nem lesz elvégezve, nem lesz kifizetve.

Mit kockáztatsz?

Ha sok vesztenivalód van (mert nincs tartalékod, vagy a cégnél, ahol dolgozol, elég jól keresel), akkor érdemes eleinte párhuzamos világot építened. A jelenlegi munkád mellett elkezdheted építeni az új életed (amit eleinte hívhatunk fusinak is), a munkaidődön felül (vagy akár közben, ha annyira nincs dolgod, de vigyázz, mert a cég alkalmazásában biztosított gépen, munkaidőben létrehozott értékek sok bajt okozhatnak, ha rosszul alakul majd az elválás...), hogy az átmenet ne fájjon, amikor hirtelen kiesik a mostani jövedelmed. De a legfontosabb, hogy bármibe is kezdesz,

jól gondold át, ne kapkodj, készíts üzleti tervet, szerezz egy jó könyvelőt és egy jó pénzügyi partnert (bank), aki a kezdetektől melletted áll!

Egy nullkilométeres cég sajnos eleinte csak magára számíthat. Amíg nem tud felmutatni eredményeket, addig sem befektetést, sem hitelt, sem komolyabb érdeklődést nem fog kapni, ez viszont nem is feltétlenül baj, ezt ki is kell érdemelni! Ha az ötleted, kitartásod, szorgalmad nem éli túl az első egy-két évet, akkor nem is biztos, hogy bárkinek is pénzt kellett volna önteni bele.

Ha viszont igen, megnyílnak a lehetőségek a növekedésre, a

Széchenyi Kártya Programban nagyon kedvező feltételek mellett, akár 0–2,5% közötti éves kamattal juthatsz hitelekhez akár beruházáshoz, akár működésfinanszírozáshoz.

Ebben a cikkben részletesen is megnézheted, milyen lehetőségek nyílnak egy már működő cég előtt!

Angyalok és kockázati tőke

Ha annyit sem akarsz/mersz/tudsz kockáztatni a saját tartalékaidból, hogy túléld az első két évet, akkor se add fel, vannak olyan (kockázatitőke-) alapok is, amelyek már ötletfejlesztésre is megdobnak egy kis pénzzel némi tulajdonrészért cserébe.

Ha úgy döntesz, hogy belevágsz, akkor a következő részekben megmutatjuk, hogyan fogj hozzá a cégalapításhoz, mik a legfontosabb tudnivalók, milyen vállalkozási formák léteznek, mennyibe kerül egy cég fenntartása, mire kell számítanod az első egy-két évben, hogyan lesz az ötletből üzlet!

A cikk elkészítésében partnerünk volt a Széchenyi Kártya Program.

(Fotó: Unsplash)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mindennap újjászületik, aki rátalál a tökéletes matracra

A legjobb barátaid: a kutyád, és ez a talpbetét

Péntek 13-a szerencsés nap, mert Nina a nap csaja

További cikkeink a témában