Általános a fanyalgás, hogy tehetséges hazánkfiai, amint módjukban áll, nyugati vizekre eveznek a nagy meggazdagodás reményében. A nők miatt biztos nem, mert ugye nálunk élnek a legszebbek.
Való igaz, számos üzlet számára kedvezőbb egy 80 vagy akár egy 300 milliós piac, tőlünk leginkább nyugatra, de akár keletre is, ahol nem zárkóznak a dadogó gazdaság és a nyelvi korlátok közé. Vannak azonban olyan külföldi fiatalok, akik ezen a 93 ezer négyzetkilométeren képzelik el a jövőt. Bemutatunk hármat, biztos lesz köztük ismerős vállalkozás.
Mark Webster igazi backpacker srác, aki gondolt egyet, és a közeli Kuala Lumpurból kis hazánkba tette át székhelyét, amikor kitalálta, hogy Európába jönne. Ezúton is köszönjük neki, hogy az ország határain belül alapította meg a Higher Click névre keresztelt, alapvetően digitális marketingmegoldásokban utazó cégét.
A 2010-es alapítást követően 25 fősre gyarapodott az eleinte oneman show-ként induló startup, a székhelyük Budapest, a dolgozók 90%-a magyar ajkú, ennek ellenére angol a hivatalos nyelv a cégen belül. Hiába, a főnök és az üzlet nem ért máshogy.
Mark Budapest előnyeiként a jó időjárás mellett az éjszakai élet sokszínűségét, a vállalkozók számára megfizethető (olcsó) lehetőségeket, a kiemelten képzett munkaerőt és a gyors internetet emeli ki.
Elnar Hajiyev a Realeyes CTO-jaként szintén a magyarok kiemelkedő intelligenciáját nevezi meg első igazán komoly versenyelőnyként. Azt állítja, Budapesten minden adott egy (olyan) high-tech vállalkozás elindításához (mint az övé). Emellett Budapest a legkiválóbb alaptábor egyaránt keletről nyugatra és vissza. A Realeyes szintén a digitális marketing világában próbál egyedi megoldásokkal operálni, leginkább az online reklámok hatékonyságának elemzésében és fejlesztésében nyújtanak unikum szolgáltatást a felhasználók arcának analizálásával. Sok sikert, Elnar!
Shehryar Piracha (“Shery”, hogy ne akadjunk fenn) alapította meg az egyik első és legnagyobb magyar közösségi vásárlóoldalt, a Kupon Világot. Ezzel a vállalkozással bizonyára sokunk találkozott már, hiszen az elmúlt három esztendőben 700 ezer kupont sikerült eladnia nekünk, megspórolva ezzel 6,5 milliárd forintot. Egyedül kezdte, mára egy 25 fős csapatot irányít Budapesten, ahol szerinte virágzik a startupélet, köszönhetően a Németországból, Amerikából és Angliából beáramló új üzleti modelleknek.
Shery azt mondja, Budapest egyre inkább a vállalkozói kultúra kelet-európai központjává kezd válni. Szívünkből beszélsz, Shery, reméljük, folytatódik a tendencia, és gyönyörű évek előtt állnak az egyetemről sikerre éhesen kikerülő fiatalok.
A videót a welovebudapest.com készítette.