Életük során a bálnák több mint a fele fennakadt már a halászok eszközeiben –van olyan bálna faj, ahol ez tízből nyolccal megtörtént.

Korábbi becslések szerint évente 300 ezer bálna és delfin pusztul el, miután a más fajok kifogására kivetett hálók vagy egyéb eszközök megsebezték. A skóciai St. Andrews Egyetem szakértőinek új vizsgálat ugyanakkor arra az eredményre jutott, hogy az eddig véltnél jóval veszélyesebbek a bálnákra a halászhálók.

A kanadai Szent Lőrinc-öbölben, az állatok nyári táplálkozási helyén például

a simabálnák és a hosszúszárnyú bálnák 60-80%-a, a kék bálnák kábé 60%-a, a barázdásbálnák mintegy fele kerül kapcsolatba halászhálókkal és kötelekkel az élete során,

ami nyilvánvalóan nem jó, többek között azért, mert megfulladhatnak vagy éhen halhatnak, ha fennakadtak a halászok eszközeiben.

A nagyobb bálnákról, mint a kékbálna és a barázdásbálna, korábban úgy vélték, hogy ez csupán 10-ből egy állatnál fordul elő, mivel erősebbek, valamint a partoktól és a halászflottáktól távolabb élnek.

Egyébként a halászat mellett a bálnák életét rengeteg emberi tevékenységből eredő tényező veszélyezteti, mint például a műanyagszennyezés, az élőhelyek elvesztése, a vadászat, a klímaváltozás és a hajókkal való összeütközések.

Eközben...

(Forrás: BBC, MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában