Megnéztük, kik lehetnek a közel és kicsit távolabbi jövő legnagyobb focisztárjai, Messi utódjai. Íme nyolc tehetség, aki nem Neymar.

Mivel Barcelonában elég figyelemreméltó focigyárat építettek fel, és ugye Leo Messi – valamint a többi Barca-sztár – is a La Masiában nevelkedett, egyértelmű, hogy ott kell először körbenéznünk. A bajnokságban fölényesen vezető csapat stabil kezdőjének nagy része az akadémián nevelkedett, akik azóta szinte kivétel nélkül világ- és Európa-bajnokok lettek. A kivétel Messi, aki viszont a világ legjobb labdarúgója, idén sorozatban negyedszer kapta meg az Aranylabdát. Nézzük, kik lehetnek azok, akik egyszer, talán nem is olyan sokára magasba emelhetik ezt a trófeát. Legalább egyszer. És az állandóan közszájon forgó Neymart most nem vettem számításba, vele foglalkoztunk már mi is eleget.

A La Masia gyémántjai

A Barcelona 13 éves kor alatt nem iskolázott be senki az akadémiájára, egészen 2011-ig. Ekkor kivételt tettek a katalánok, mégpedig egy 11 éves tehetség, a japán Takefusa Kubo kedvéért. Akit, mondanom sem kell, a legnagyobb ígéretnek tartanak Lionel Messi óta. A Barcelona serdülőcsapatában pallérozódó mélynövésű japánt a társai Messinek becézik. A kis Takefusa már nyolcéves korában felhívta magára a Barcelona kémeinek figyelmét, a klub azóta kiemelten követte fejlődését. A szakemberek áradoznak róla, állítólag ő a világ labdarúgásának legnagyobb tehetsége. Jelenleg az Alevín A korosztályban játszik. Rá még várnunk kell picit, de jegyezzük meg a nevét. Az biztos, hogy jó helyen van, fejlődése garantált. Januárban például hat gólt lőtt az egyik meccsen, és az jól látható, hogy inkább bal lábbal terelgeti a labdát. Akárcsak...

Kubónál két évvel idősebb a következő jelöltünk, a szintén távol-keleti Seung Woo Lee (a nagy képen). A koreai tehetségen a dél-afrikai U13-as világbajnokságon akadt meg a klub megfigyelőinek szeme, aztán kisvártatva La Masiában találta magát. A 14 éves Lee nagyon gyors, intelligens, technikailag kiváló, és meg is csinálja, amit a labdával eltervez. Egyelőre úgy fest, a koreai fiú ugyan kilencessel játszik, de nem tipikus befejezőcsatár, hanem olyan Messi-féle elképesztően dinamikus visszavont támadó. Lee a 98-as korosztály, Cadete B együttesének tagja.

Decemberben egy mesternégyessel hívta fel magára a figyelmet, amikor a Tortosa ellen nyert 7–0-ra a Barcelona, de talán ez Seung Woo Lee legszebb gólja:

Alejandro Alex Grimaldo nem veszélyezteti majd Messi gólrekordjait, sőt még gólkirály sem lesz soha, ő ugyanis hátvéd. De nem akármilyen, a közelmúltban debütált a spanyol U21-es válogatottban – 17 évesen. Összehasonlításként: az argentin U20-as csapatban Messi is 17 évesen mutatkozott be, ugyanakkor míg Messi csak 17 évesen mutatkozott be a B csapatban, Alex már 15 év 349 naposan, ami klubrekord. Ezenkívül is sok mindenben hasonlít az A csapat csillagára: 170 centi magas és ballábas. Viszont ő balhátvéd.

A szintén spanyol Gerard Deulofeu 18 éves (a képen), és azon kívül, hogy rendkívüli tehetségnek van kikiáltva, arról híres, hogy a felnőtt szerződésébe bele szeretne illeszteni a klub egy Figo-paragrafust: nem igazolhat a Real Madridba! Deulofeu 2003-ban, kilencévesen került a Barcelonához, 2011 márciusában debütált a nagyok között, a Barcelona II Córdoba elleni meccsén állt be az akkor még csak 16 éves támadó, majd még az év őszén, 17 évesen a nagyok között is bemutatkozhatott. A 2012–2013-as a szezonban 23 meccsen 15 gólt szerzett a Segunda Divisiónban. Gerard minden létező utánpótlás-válogatottban játszott, már a 21 évesek közt is pályára lépett, tavaly U19-es Európa-bajnokságot nyert, ahol őt választották a legjobb játékosnak. És ilyen gólokat szokott szerezni: 

Vajon kire emlékeztet...?

Rest of the world

Gondoltad volna, hogy Mario Götze még mindig csak húszéves? A Dortmund labdarúgója már több mint tehetség, a Borussia, sőt, egész Németország talán legjobb, legtechnikásabb spílere. A Dortmunddal már két bajnoki címet és egy DFB-kupát söpört be, az U17-es válogatottal pedig 2009-ben Eb-t nyert. Németországban 2009-ben a legtehetségesebb U17-es, 2010 pedig U19-es játékos volt, egy évre rá pedig egész Európa legjobb fiataljának választották. Már hússzor játszott a Nationalelfben, pedig mondom, még csak húszesztendős. Az idei szezonban eddig hét gól lőtt és adott hat gólpasszt, bár neki elsősorban nem ez az erőssége,  hanem az átlagon felüli játékintelligenciája, és a tökéletes, kifinomult technikai tudása. Egészen zseniális dolgokra képes, ráadásul már ilyen fiatalon is szemtelenül dörzsölt, önbizalommal teli. Nem véletlenül nyilatkozta róla Matthias Sammer, hogy az egyik legnagyobb tehetség, akit valaha látott.

Oscar dos Santos Emboaba Júnior már 21 éves, talán túl van a tehetség kategórián, de persze ő már nem is várja el, hogy ígéretnek nevezzék, hiszen bizonyítja, hogy már most klasszis. Miután Libertadores-kupát, majd U20-as világbajnokságot nyert, melyen a legjobb játékosnak választották, a menedzsere nem győzte fogadni az nagy európai klubok hívásait. Végül Angliába igazolt, a Chelsea-t választotta, és eddig nem is volt oka megbánni. Ugyan a Bajnokok Ligájából kiestek, de Oscar teljesítményére nem lehet panasz – a hat BL-meccsen öt gólt szerzett és akadt gólpassza is. De még ennél is beszédesebb, amit az U20-as vébén művelt: vajon mennyire tehetséges az, aki mesterhármast szerez egy világbajnoki döntőn? És aki ilyen gólt lő a hosszabbításban?

James Rodríguez sem ismeretlen már előttünk, de bizonyosan sokkal többet fogunk még hallani a szélsőről. A Porto legújabb kolumbiai zsákmánya – Radamel Falcao is ott kezdte ontani a gólokat – szintén 21 éves, és leginkább gyorsaságáról és nagyszerű szervezőkészségéről híres, nem véletlenül hasonlítják Carlos Valderramához, az egyik legnevesebb kolumbiai játékoshoz. Ezért is kapta az El Nuevo Pibe, vagyis Az Új Srác becenevet, Valderrama volt az El Pibe. Persze gólokat is lő James, a portugál liga elmúlt évi kiírásában 26 meccsen 13-at, idén pedig egyelőre 13/7-tel áll. Az U20-as válogatott csapatkapitánya volt, és természetesen már a nagy válogatottban is pályára lépett. Kreatív, elképesztő sebessége van, jól cselez és bivalyerősek a lövései. Azt mondják, ő Cristiano Ronaldo dél-amerikai megfelelője. És eközben Sir Alex Ferguson egyre élénkebbek érdeklődik iránta. Ismerős?

Ki ne tudná, hogy ki Mauro Emanuel Icardi Rivero Fonseca Nacimiento?! Na jó, könnyítek: Mauro Icardi. Így? A Player rendszeres követői már találkozhattak a fiatalemberrel, Icardi ugyanis a Serie A-ban kezdte el elég nagy számban termelni a gólokat. Január végén egy Pescara elleni mesternégyessel került be körképünkbe, márpedig 19 éves suhancok (időközben húsz lett) elég ritkán szoktak négy gólt szórni egy meccsen. Az argentin csatár a Sampdoriát erősíti (idén 19 meccsen nyolc gól a mérlege), de ha lehet hinni a folyosói pletykáknak, már nem sokáig. Elkezdték húzni a sorszámot a gazdag élklubok, hallani a Chelsea, a Manchester City, a Tottenham, sőt még a Barcelona érdeklődéséről is. Utóbbi nem is annyira meglepő, hiszen Icardi 2008-tól 2011-ig a katalánok utánpótlás-játékosa volt.

Már Argentína szövetségi kapitánya, Alejandro Sabella is felfigyelt az ifjúra, aki az U20-asok között öt meccsen három gólt szerzett. Mivel Icardinak olasz felmenői is vannak, nem dőlt még el, melyik válogatottban fog szerepelni, bár ő megnyugtatta a dél-amerikaiakat, hogy argentinnak tartja magát.

(Fotó: Europress/Getty)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

10 éves Dzsudzsák Románia elleni szabadrúgásgólja

Két csel után jött az óriási erejű bombagól a vb-selejtezőn

Ha csak egy gólt néznél meg a Nemzetek Ligájából, ezt a belga szabadrúgás-variációt ajánljuk

További cikkeink a témában