Kitört a startup-szezon, májusig minimum négy konferencián mutathatjuk meg a világnak, hogy miénk a legjobb projekt az idei évben.

Kitört a startup-szezon, májusig minimum négy konferencián mutathatjuk meg a világnak, hogy miénk a legjobb projekt az idei évben. Tavaszi startup-versenyeket és -rendezvényeket ajánlunk.

Lassan öt éve annak, hogy elérte hazánkat a startup-versenyőrület. Kifejezetten nosztalgikus gondolatokkal tudom felidézni az első – az PC World által szervezett – Demo’08 konferenciát, amelyen még fogalmunk nem volt róla, mekkora változásokat okoz majd világunkban a startup-világ térnyerése. Nem voltak még igazi kockázati tőkések, szinte senki sem látott üzleti angyalt, és vállalkozóként próbáltuk megérteni azt, mitől is működik ez a rendszer Amerikában.

Ma ehhez képest a heti programomba minden este felvehetek egy eseményt, ami azokat segíti, oktatja vagy hozza össze, akik szeretnének jobbak, sikeresebbek lenni a mindennapjaikban. Elképesztően nagy különbség látszik ma is abban, hogy míg a vállalkozók jelenleg is jórészt elszenvedik a hazai körülményeket, a startup-élet legjobbjai – példamutatóan – ebből igyekeznek kitörni. Tényleg van különbség a vállalkozói és az entrepreneur attitűd között. Nevezzük néven: az előzőeket lekötik a gondjaik, nehézségeik, az utóbbiakat még hajtja a jövőjükbe vetett hit, a vízió és talán a túlzott optimizmus. Jómagam a lehetetlent nem ismerőkkel szimpatizálok, mivel azt a változást ők fogják levezényelni, amire hatalmas igény van a hazai vállalkozói kultúrában.

A legjobbak persze a téli hónapokban jól fűtött irodákban, garázscégekben építgették azokat az ötleteket, amelyeket tavasszal szépen kicsinosítva elvisznek a 15 perc hírnévvel és némi pénzzel kecsegtető startup-versenyekre. Idén a Jeremie2 miatt különösen nagy nyüzsgésre számíthatunk, hiszen a befektetési lehetőségek reményében már több cég nézegeti a jelenleg piacon mozgók sikeresélyeit. Mindenki várja az új Prezik és Ustreamek felbukkanását…

A mobilosok is átpártoltak

Az április egy meglepő konferenciával indul. A Smartmobil szervezői mindeddig nem mutattak érdeklődést a startupok iránt, ebben az évben azonban úgy döntöttek, hogy az aktuális trendeknek megfelelően rendezvényüket a feltörekvő vállalkozásoknak szentelik. Április negyedikén – vannak, akik még emlékeznek rá, hogy is volt ez – mozgalmi dalok éneklése helyett a startupoké lesz a főszerep. Az ütősnek ígérkező program nem valószínű, hogy maguknak a startupoknak szólna, hiszen ők valószínűleg képtelenek lesznek kifizetni a 30 ezer forintos belépőt. A nagy neveket felvonultató esemény inkább valamiféle csillogó seregszemléje lesz a jelenlegi befektetői és tanácsadói rétegnek, akik úgy egyébként szívesen találkoznak azzal a néhány tehetséges startuppal, amelyek keresztüljutnak a szigorú válogatáson.

A díjak tekintetében a szervező Doransky is úgy fogalmaz, hogy „a shortlistre jutó jelentkezők mindegyike oklevelet kap a tőkebefektetők aláírásával ellátva, ahol elmondhatja, vezető befektetők előtt prezentálta sikeresen a projektjét, és személyesen találkozhat a befektetőkkel. A győztes startup a befektetők által aláírt plakettet kap. Hogy ez mennyire segíthet majd a későbbiekben pénzt találni a hazai és nemzetközi piacon, azt mindenki döntse el maga”.
Szerintem ez klassz: ha eljössz, csak rajtad múlik, jutsz-e valamire, az oklevelet meg kiteheted a falra, ha ügyetlen vagy.

Persze lesz Prezi-, Logmein-, Ustream-kerekasztal, Telekom keynote, külföldi vendégek, nemzetközi befektetők, négy terem, a sok meghirdetett nagy név mellett viszont nem láttam, igazán miről is lesz szó, mi a fókusz. A főleg mobilos startupoknak valószínűleg hatalmas ismerkedési esély, kissé költségesen. Rendszeres konferenciatúrázóknak kihagyhatatlan belépő a klubba.

Az IVSZ vajon mi?

Eszembe sincs leszólni a hazai informatikai szervezet kezdeményezését, de még Telenor-támogatással sem nagyon értem, miért ugrottak fejest egy ilyen rendezvénybe. A honlap pontos megfogalmazása szerint „2013. április 11-én az Akvárium Klubban kerül sor az IVSZ (Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége) első Start-up konferenciájára és a hozzá kapcsolódó versenyre. A Szövetség célja, hogy lehetőséget kínáljon az ígéretes magyar induló vállalkozásoknak egy komoly szakmai bizottság előtti bemutatkozásra”. Mint a korábban emlegetett rendezvénynél, itt sem teljesen világos, mit is szeretnének a szervezők öt évvel a startup-világ elindulása után kezdeni ezzel az egész témával. Az Akvárium évek óta a legrosszabb helyszín mindenre, használhatatlan wifikapcsolattal, rettenetesen lehangoló betonterekkel.

Azt hiszem, sokkal szerencsésebb lett volna inkább csatlakozni vagy támogatni már egy működő rendezvényt, és nem keresgélni, miként lehet egy újabb rendezvényt beszuszakolni a tavaszi túlkínálatba.

A szakmai szervezet természetesen a szakmát célozza, nem annyira a startup-világot és a fancy konferenciatúrázókat, így várhatóan kiváló előadókra és hasznos kerekasztal beszélgetésekre számíthatunk. Lesz itt is startup-verseny oklevélnél vonzóbb lehetőségekkel. „A megmérettetés során a jelentkezők közül előzetesen kiválasztott öt start-up cég vagy projekt a konferencián bemutatkozhat a legfontosabb magyar befektetők előtt, melyre előzetesen a zsűri tagjai készítik fel.”

A startupok számára kiváló lehetőségként a nyertes – a magyar befektetők előtti bemutatkozáson túl – a hazai startupok legnagyobb pártfogója, Záboji Péter jóvoltából repülőjegyet és „priority lane access-t” kap a következő, 2013. május 12–15. között Berlinben rendezendő Seedcamp eseményre, illetve az utazást megelőzően hetente egy mentori felkészítő foglalkozást is kap az IVSZ mentorainak segítségével.

Ha az IVSZ komolyan elkötelezi magát egy ilyen rendezvény mellett, meg kell még néhány dolgot tanulnia, hogy igazán jó, hasznos és mindenki számára értékes eseménnyé nőhesse ki magát. A kezdeményezés jó, a konferenciára mindenképpen érdemes lesz elmenni április 11-én, nem csak azért, mert ingyenes, hanem azért is, mert az, hogy az informatikai szakma végre megindult ebbe az irányba, nagyon fontos lépés ahhoz, hogy végre találkozzanak a vállalkozók és az entrepreneurök, startupperek.

Startup Underground (SUU), a fejlesztők legnagyobb találkozója

Az évek óta megszervezett konferencia a kezdetek óta közösségi összefogásból működik. Sosem dolgozott hivalkodó klisékkel, inkább arra koncentrált, hogy a startup-világ saját gondjait, problémáit azokkal vitathassuk meg, akik igazán a sűrűjében voltak, vannak, lesznek.

Idén annyi a trónkövetelő, hogy nem a Miskolczy Csaba nevével fémjelzett verseny és konferencia lesz az évadnyitó esemény. Ez persze semmit sem von le az értékéből, s ha valaki szeretne találkozni mindenkivel azok közül, akik a hazai startup-világot mozgatják, segítik, akkor idén is el kell jönnie a Corvinus Egyetemen megtartandó eseményre. A startupok és fejlesztő ott lesznek, a befektetők és szakértők szintén, mi kell még?

A SUU működésének sok éve alatt bizonyította, hogy a startup-világ rezdüléseivel, változásaival együtt fejlődve a legjobb szakmai esemény évről évre, ahol mindenki megtalálja az őt érdeklő témákat. Lehetőséget biztosít a szakmai bemutatkozásra, kiváló network esemény azoknak, akik társakat, partnereket, befektetőket keresnek. A szervezők idén is a startupokra alapozzák a programot, a verseny nem ér majd véget a díjak átadásánál. Azok is profitálhatnak az eseményből, akik nem jutnak most fel a pódiumra, sőt az eseményt követő workshopokon azok is bemutatkozhatnak, akiket a szervezők most valamiért nem választanak be a legjobbak közé.

Az esemény április 18-án kínál majd egész napos elfoglaltságot a startuppereknek, befektetőknek. Részleteiről még nem sokat tudunk, de ahogy hallottuk, idén is izgalmas témákat és talán még izgalmasabb előadókat ismerhet meg a tapasztalt startupperek által szervezett szóló konferencián. A SUU jelképes belépője idén sem fogja megterhelni a startupok költségvetését: a tartalommal és lehetőségekkel teli esemény igazán megér egy mozijegynyi befektetést.

A SUU és az Insiderblog idén még egy újdonsággal készül, egy jól használható navigációs eszközt kíván a startup-világgal megosztani, az eseményre elkészül a magyar startup-ökoszisztéma teljes és részletes térképe, amelyet azok figyelmébe ajánlunk, akik az útjukat keresik ebben a rendszerben.

A három különböző rendezvény három egymást követő csütörtököt foglal le azok életéből, akik részt kívánnak venni mindegyik eseményen. Mindazonáltal érdemes végiggondolni, milyen céllal indulunk neki az eseményeknek, mert mindenhol más és mást kapunk majd, mind a programok kínálatában, mind az odalátogató szakemberek tekintetében. Végeredményben mindegyik esemény hasznos és érdekes lehet azoknak, akik most kezdik megismerni a hazai startup-ökoszisztémát, s végül mindenki döntse el maga, neki melyik tetszett legjobban, melyik volt a leghasznosabb számára.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés