Méretre szabott rekordbajnok

Josep Guardiola mindenesetre - akár akarja, akár nem - ezen a téren is ringbe száll Mourinhóval. A róla kialakult kép egy higgadt, békés személyiséget mutat, aki kerüli a rivaldafényt. Minden esetben tisztelettel beszél ellenfeleiről és még akkor is képes őket magasztalni, amikor kapnak egy hatost. Úriember ő a legjobb fajtából, szilárd morális értékrenddel, erre öltözékével is rávilágít. Nem lehet ugyanakkor fellelni vele készített interjúkat, melyekben saját stílusáról beszél, vagy örökérvényű tanácsokat ad, de a divat iránti élénk érdeklődése nyilvánvaló.

Pep modellnek sem utolsó. Még futballista pályafutása alatt profi fotós készített képeket róla, modellkedéssel is próbálkozott. Sikeres edzőként, kevesebb hajjal, de annál több szakállal látható a GQ képén. Meg kell jegyeznünk, szerencsés alkat, jó külső adottságokkal rendelkezik. Karakteres arc, sötét haj: valahogy így képzeljük el a mediterrán férfitípust. Ehhez az alaphoz adjunk hozzá még egy kis - valójában inkább nagy - adag ízlést, egy még annál is nagyobb adag sikert, és kész is van a modern spanyol példakép.
Guardiola sem veti meg a világmárkák ruhadarabjait, kedveli például a Giorgio Armanit, a Neil Barrettet és a Dsquared2 brandet. Utóbbit olyannyira, hogy nagy szerepe van abban, hogy a Barca hivatalos öltöztetőivé kérték fel őket. Legtöbb öltönyét ugyanakkor egy katalán tervező, Antonio Miró készíti, méretre. Neki különösen nagy szerepe van abban, hogy Pep stílusa ennyire kifogástalan. Személyes barátság fűzi a divattervezőhöz, akinek kérésére még a kifutón is megvetette a lábát.

Made-to-measure

Egyedi, egyénre szabott ruhadarabokat jelent. Az adott darab, ami általában öltöny, de ing is lehet, követi a megrendelő testalkatát, annak minden részletéhez tökéletesen igazodik. Manapság a konfekció és a “gyorsdivat” előretörésével kissé háttérbe szorultak az ilyen szabóságok, de a nagy világmárkák többsége kínálja ezt a szolgáltatást.

Antonio Miró 1986-ban kezdte divattervezői pályafutását, természetesen Barcelonában.   Egy évvel később már díjat is kapott munkásságáért. Inspirációját Barcelona városa, a mediterrán kultúra, a helyi építészet és művészet adja. Munkáit egyszerűség és elegancia jellemzi, a részletekre is nagy hangsúlyt fektet. Ez az értékrend kísértetiesen hasonlít Pep Guardioláéhoz, aki szintén imádja a várost és annak kultúráját.

A katalán tervező indulása óta világhírnévre tett szert, kollekcióit Párizs, Milánó és New York kifutóin is bemutatták. Híres spanyol és amerikai művészek - többek között John Malkovich - viselték ruháit, és olyan neves fotósokkal dolgozott együtt, mint Steven Klein vagy David LaChapelle.

Kanyarodjunk vissza Pephez. Edzői pályafutása elején inkább lazább szerelésekben jelent meg az oldalvonal mellett, nem ritkán farmerban, pulóverben és dzsekiben, de ahogy nőtt a tét és a Barca felnőtt csapatához, ergó a figyelem középpontjába került, úgy komolyodott az öltözködése. Manapság mérkőzéseken kizárólag öltönyben látni.

Szinte minden egyes összeállítása közelít a tökéleteshez. Általában az öltöny színével megegyező, vagy ahhoz közeli árnyalatú, keskeny nyakkendőt választ a többnyire fehér színű inghez, ettől csak még egységesebb lesz az összhatás. Kedveli a zakó alá vett  kardigánokat és V-nyakú pulóvereket, amelyeknek színeivel bátrabban kísérletezhet, de itt is a tökéletes harmóniára törekszik. Coco Chanel szerint “A divat nem más, mint építészet. Játék az arányokkal.” Guardiola titkát is itt kell keresnünk, tisztában van alkatával, ennek fényében az arányokat képes tökéletesen eltalálni. Ez a jó megjelenés kulcsa. Precizitás és kiváló arányérzék jellemzi öltözködését.

Ha egy kicsit “Pepesíteni” akarjuk stílusunkat, akkor kezdjük a színes, V-nyakú pulóvereknél és kardigánoknál, amelyeket ing felett, zakó alatt viseljünk, szigorúan keskeny nyakkendő társaságában. Választék van bőven, de arra figyeljünk, hogy ne legyen túl vastag a ruhadarab, mert azért mozogni sem ártana benne. Fekete, vagy szürke öltöny esetén nyugodtan szabadjára engedhetjük fantáziánkat, bármilyen - akár élénkebb - színt választhatunk.

A klasszikus ruhadarabok kategóriáján belül bátran kísérletezzünk szokatlan kombinációkkal. Példának álljon itt ez a kép Pepről, amint egy rövidujjú inget visel keskeny nyakkendővel. Alapesetben nem gondolnánk, hogy ez működhet, rajta mégis jól mutat!

A keskeny nyakkendő optikailag nyújtja testet, így alacsony testalkatúaknak előnyös lehet, de alapesetben a megfelelő inggel mindenkin jól mutat, aktuális viselet. Arra figyeljünk, hogy ha ilyen típusú nyakkendőt választunk, akkor az ing is legyen testhezálló, és a gallér ne legyen túl nagy. Amennyiben zakót veszünk erre a kombinációra, akkor a zakó hajtókája körülbelül olyan széles legyen, mint a nyakkendőnk, így érhetjük el a legjobb összhatást.

Ha már a spanyol trénerrel foglalkozunk, akkor a kabátok mellett sem mehetünk el szó nélkül. Legtöbbször sötét színű, combközépig érő kabátot hord, amit sállal kombinál. Mourinhóhoz hasonló, mutatós megoldás.

Persze Pep sem mindig az az élrevasalt fazon, Joséhoz hasonlóan ő is szeret a hétköznapokon lazábban öltözködni. Természetesen ez sem okoz neki gondot, a casual öltözékekhez is megvan a szeme. Legyen az egy farmer, sportcipő, kockás ing kombináció, vagy egy tornacipős, kardigános összeállítás, ízlésesen oldja meg a helyzetet, a divatirányzatok sem állnak messze tőle. Ez egy olyan dolog, amit Mourinhóról nem igazán mondhatunk el.

A stílus el clásicója kapcsán nem mehetünk el a fiatal katalán tréner haja és arcszőrzete mellett sem, amely alapvetően határozza meg karakteres külsejét. Kimondhatjuk, Pep kopaszodik. Ez minden férfi rémálma, a fénylő, kopasz fejcsúcs és a körben lenőtt haj, vagy a lassan, de biztosan felfelé kúszó homlok víziójától zihálva ugrunk fel álmunkból az éjszaka közepén. Guardiola megjelenésén ugyanakkor szemernyit sem csorbít ez a dolog, mivel kiválóan kezeli. Mindig rövidre, sőt, néha kopaszra vágja a haját és borostáját már-már szakállá hízlalja, hogy kiemelje arca alsó részét. Apró trükk, de annál hatásosabb.

Pep ugyan nem nyert díjakat és nem reklámozza világmárkák hangzatos nevű termékeit, de a kifogástalan külső mögött megbúvó csöndesebb, nyugodtabb személyiség mégis igazán érdekes tud maradni.

Edzők vs divat

De mégis mitől olyan különleges a két mediterrán sztáredző? Hiszen öltönyt és ballonkabátot hordott már Sir Alex Ferguson, vagy Arséne Wenger is az ezredfordulón, mégsem figyeltek fel rájuk a divatlapok. A válasz a korkülönbségben keresendő. A két említett edző egy olyan generációt képvisel, amelyik még a hetvenes-nyolcvanas években kezdte pályafutását, jópár korosztállyal idősebbek. Nem tud velük azonosulni a fiatalabb korosztály úgy, mint a két spanyol topcsapat trénereivel. Továbbá nem hat rájuk annyira a divat és az aktuális irányzatok és az akkori edzők még egy más médiakörnyezetben kellett helytálljanak, amelyben nem kapott olyan nagy szerepet az öltözködés.

Említhetnénk a témával kapcsolatban például Fabio Capellót, az egykori angol, vagy Joachim Löwöt, a német nemzeti csapat jelenlegi szövetségi kapitányát. Az olasz Capellónak származása miatt szinte kötelessége jól kinézni, ennek eleget is tesz, Löwre pedig a legutóbbi világbajnokságon figyeltek fel - többnyire a hölgyek -, az öltözködés terén ő sem okozott csalódást. Valami mégis hiányzik belőlük ahhoz, hogy a divat szempontjából is magukra vonzzák a figyelmet. Ebben az is közrejátszhat, hogy a spanyol foci hetente intenzívebb, folyamatos figyelmet kap, nem úgy, mint a nemzetközi mérkőzések.

A stílus bajnokai

Guardiolának és Mourinhonak számtalan rajongója akad világszerte, és nemcsak sikereik miatt, hanem mert igen közel állnak a modern férfiideálhoz. Az eleganciát és a szilárd, férfias értékrendet testesítik meg. Kétség sem férhet hozzá, hogy két olyan edzőről beszélünk, akik a szemünk láttára írnak történelmet. Hogy ezt ilyen hibátlan külsővel teszik, az már csak hab a tortán.

Ha mindened a Barcelona, és az is érdekel, mikor, milyen szögben nyírják a füvet a Camp Nouban, akkor látogass el az Eurobarca oldalra, a legnagyobb magyar Barca szurkolói oldalra!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Gyönyörű harmincassal búcsúztatjuk a hetet

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

További cikkeink a témában