A 4200 négyzetkilométer területű, több száz milliárd tonna súlyú jégtömeg az Antarktiszról szakadt le.

Déli-Georgia szigete felé közelít a világ legnagyobb jéghegye A68a, a szakértők attól tartanak, hogy ha az Antarktiszról még 2017-ben leszakadt jégóriás megfeneklik a part közelében, az veszélybe sodorhatja a sziget állatvilágát, mert elzárja előlük a tengerre való kijutást, merthogy...

A szigethez hasonló nagyságú jéghegy eltorlaszolhatja az ott élő pingvinek és fókák megszokott táplálékszerző útvonalait, vagyis nem jutnak majd elég élelemhez kicsinyeik etetéséhez. Tovább az A68a megfeneklése a sziget melletti tengerfenék élővilágában is akkora kárt tenne, hogy hosszú időbe telne a helyreállása.

A 4200 négyzetkilométer területű jéghegy több száz milliárd tonna súlyú. Ám mivel viszonylag kis, 200 méter vagy annál is kisebb mélységre merül, ez azt jelenti, hogy mielőtt megfeneklene, egészen a sziget partjáig sodródhat.

A brit antarktiszi kutatóprogram (BAS) tudósa, Geraint Tarling professzor szerint ha a jéghegy tényleg megreked a szigetnél, fennáll annak a veszélye, hogy akár tíz évre is ott ragad. Ez viszont már nemcsak Déli-Georgia ökoszisztémájára lenne nagy hatása, hanem a sziget gazdaságára is.

Ugyanakkor ennek nem csak negatív hatása lenne az jéghegy érkezésének

A sodródás során a jéghegy hatalmas mennyiségű port visz magával, ami megtermékenyítheti maga körül az óceán planktonját, ez pedig kedvező hatással lehet a táplálékláncra.

Eközben...

Az Antarktisztól mintegy fél évszázada vannak űrfelvételek, amelyek a nagyobb leszakadó jégtömegeket rögzítik

A leszakadó jégtömegekről készült űrfelvételeket időrendbe rakták és felgyorsították.

(Forrás: BBC, MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Ismerd meg Lettország nemzeti kincsét, Beatét!

Életmentő lista a másnaposság ellen, rajta egy meglepő szereplővel

Gyönyörű harmincassal búcsúztatjuk a hetet

További cikkeink a témában
Tíz dolog, amivel boldoggá tehetsz egy gamert karácsonykor
Hirdetés