A válasz egyértelműen az, hogy igen! A társasjáték továbbra is az egyik legjobb ajándék a közelgő ünnepekre meg is indokoljuk, hogy miért.
Monopoly, Torpedó, Gazdálkodj Okosan! sokaknak elsőre ezek a játékok ugranak be, ha meghallják azt a szót, hogy „társasjáték”. A műfaj azonban az elmúlt évtizedek során hatalmas fejlődésen ment keresztül, a „régi öregek” mellett sokkal fejlettebb, ötletesebb, élvezetesebb játékok kerülnek a boltok polcaira, a társasjátékozás tehát reneszánszát éli. Évente több száz játék jelenik meg, elég sok magyarul is, és kijelenthetjük, hogy mindenki megtalálhatja a kedvére valót
Hogyan lássunk hozzá?
Először is el kell döntenünk, hogy magyar nyelvű játékot szeretnénk, vagy az ajándékozott egy idegen nyelvű darabbal is megbirkózik? Ha nem vagyunk biztosak, akkor választhatunk úgynevezett „nyelvfüggetlen” játékokat (Patchwork), amelyekhez a legtöbb esetben elérhető magyar nyelvű szabálykönyv, és a játék komponensei nem tartalmaznak írott szöveget.
A legfontosabb szempontok vásárlásnál
Ha eldöntöttük, milyen nyelven játszanánk, már „csak” a következő dolgokra kell odafigyelnünk, amelyekkel közelebb juthatunk a tökéletes játék kiválasztásához.
Egymással vagy egymás ellen?
Az úgynevezett „kooperatív” játékokban össze kell dolgoznunk a többi játékossal, hogy nyerjünk (Pandemic), míg a játékok többségében egymással versengve kell elsőként elérnünk célunkat (Tevefutam).
Játékidő és életkor
A játék dobozán mindig feltüntetik, hogy milyen kortól ajánlott az adott termék, illetve egy becsült játékidőt is megadnak. Érdemes szem előtt tartanunk ezeket, ugyanis egy 2-3 óra játékidőt igénylő társas nem feltétlenül a legjobb választás kisgyerekeknek, míg mondjuk egy egyszerűbb, lazább társasjáték esetleg túlságosan unalmas lesz a tinédzsernek.
Játékosok száma
Ketten vagy többen? Érdemes felkészülni arra, hogy mennyien is fognak játszani átlagosan a játékkal, ugyanis nem épp legjobb dolog az asztal széléről figyelni a többieket, ahogy versengenek, ugyanakkor egy olyan játék, amelyhez érdemes minél többen összegyűlnünk, nem a legjobb választás egy maroknyi ember számára. Mindezek mellett vannak olyan társasjátékok, amelyeket akár egyedül (Caverna) is játszhatunk – főként kooperatív játékok.
Játéktípus
A legfontosabb szempont, hogy eldöntsük, milyen is legyen a megvásárolni kívánt játék. Komoly, gondolkodtató játékot keresünk, amelynél minden lépés számít? Stratégiai játékra (Scythe) van szükségünk. Akinek az ajándékot szánjuk szeret-e bulizni, emberekkel körül venni magát? Egy partijáték (Dixit) remek választás lehet. Vagy inkább a logikai feladványokat részesíti előnyben?
Rengeteg logikai társasjáték próbálja megmozgatni az agytekervényünket, akár olyan különleges feladatokkal, mint mondjuk megszökni egy börtönből (Escape Room).
Esetleg szeretnénk egy egész családot szórakoztatni?
A családi játékok (Ticket to Ride Európa) akár fiatalabb gyerekektől kezdve az idősebb korosztályig mindenkit képesek lekötni.
Esetleg egy csavaros történet célba találhat?
Tematikus játékok esetében a legtöbbször egy történet szereplői leszünk, és megannyi izgalmas esemény után jutunk el a végső lépésig (A Gyűrűk Ura: Utazások Középföldén)
Ha szisztematikusan átfutjuk, hogy mi is az, ami jól jön az ajándékozottnak, akkor sok kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat, és biztosak lehetünk benne, hogy az ajándékunk nagy örömet fog okozni.
Közösség
Megemlíthetjük, hogy a társasjátékok magyar közössége – köszönhetően a digitális világ fejlődésének – rendkívül erős és segítőkész. Számos ajánló, ismertető kerül fel naponta az internetre, rengeteg bemutató foglalkozik játékokkal, valamint számos játékot a rajongók fordítanak le, magyaráznak el... és a társasjátékok szerelmesei - tapasztalatunk szerint - rendkívül segítőkészek, legyen szó bármilyen problémáról vagy kérdésről.
Bármilyen társasjáték is kerüljön tehát a fa alá, biztosak lehetünk abban, hogy ha a fenti szempontokat figyelembe vettük, akkor elérjük a célunkat.