Ez most vagy valami, vagy megy valahová – jutott eszünkbe az ősrégi vicc a tengerililiomról, talán nem véletlenül, mert olyan, mint egy élő fosszília.
Láttunk egy videót, amelyen egy furcsa élőlény furcsán közlekedik a tengerben. Megnéztük, mi az, és mint kiderült, egy valóban létező dolog: a tengerililiom, amelynek tollszerű karjai egy központi testből indulnak ki, és amely 200 millió évnyi evolúció után lett most éppen ilyen:
@moer.1 It's really cool to see stranger creatures. #ocean #earth #rare #creatures ♬ original sound - Timeflix⏳
A tengerililiomok a tüskésbőrűek törzsének legősibb osztálya, amelyből igen sokféle létezik. A már kihalt leszármazási ágai közt húszméteres kövületeket is találtak, míg a mai utódai bár élő fosszíliának néznek ki, azért sokkal kisebbek.
A fennmaradt csoportok főleg mélytengeriek, egyes fajok 9000 méteres mélységben éldegélnek. Igen sokféle van belőlük, és elég szépek is, kezdve mindjárt a Földközi-tengerben honos piros tengerililiommal.
Szinte mind helytülő, szűrögető életmódot folytató állat, de néhány fajuk szabadon úszik a tengerben, mint azt a fenti videón is láthattuk. És mivel állat szájnyílása és végbélnyílása is van, egyaránt fölfelé irányul, a jószágok pedig planktont szűrnek.
Nemcsak a TikTokon futott be karriert: pár éve jelölték az év ősmaradványának is, de az óriásfogú cápa (Megalodon) győzött.
De ettől mi még akadálytalanul gyönyörködhetünk a tengerililiomban is.
(Fotók: Getty Images)
Ez is érdekelhet: