Válogatásunkban tíz olyan késtípust mutatunk be, amely lakásban, munkahelyen, kocsiban, szabadidős tevékenységeknél – azaz a mindennapokban – a leginkább hasznunkra lehet.
-
10 / 10
1. Spyderco Delica – Pizzától a kábelig
A Spyderco mára az amerikai késgyártás egyik legismertebb és legnépszerűbb márkája. Jellegzetessége, fő stílusjegye a pengén található nagy, kerek lyuk, amelynek segítségével a bicska nagyon kényelmesen nyitható egy kézzel is. A cég nagy újító, kínálatában a létező legkülönfélébb – néha legmeglepőbb – késeket is megtaláljuk, évről évre számos modell születik és vonul nyugdíjba. Az állócsillagok közé tartozik az egyik legrégebbi modell, a Volkswagen Golfhoz hasonlóan immár sokadik generációs változatában örökifjonckodó Delica, amely józanságának, sokoldalúságának köszönhetően kiváló mindenes zsebkés. (Markolat- és acélváltozattól függően 20 ezer forinttól.)
-
9 / 10
2. Svájci bicska – Bármire
A „svájcibicskát” nem kell bemutatni, ha van kés, amelyet mindenki ismer, akkor az pont ez. Lehet a már bemutatott Victorinox vagy Wenger márkájú, kisebb vagy nagyobb, rajta több vagy kevesebb szerszámmal, manapság pedig már nem is feltétlenül piros – tökéletes alap bárkinek. A szerszámok összetétele hihetetlenül változatos, mindenki megtalálja a neki legjobban megfelelő konfigurációt. Sőt, egyes hobbikhoz (horgászat, vitorlázás, golf, szivarozás stb.) léteznek speciális modellek is, amelyeken kifejezetten az adott tevékenységhez illő célszerszámok találhatók. (Mérettől, felszereltségtől függően kb. ötezer forinttól.)
-
8 / 10
3. Opinel N°10 – Borbarátoknak
Az ikonikus francia márka nagy sikerű modellje. Ezzel a pengemérettel (10 cm) már kiválóan lehet konyhai előkészítő munkákat végezni, vastagabb-szélesebb dolgokat is szeletelni, legyen az zöldség, hús, felvágott, kenyér. A bükkfanyélbe integrált dugóhúzóspirál kiváló minőségű, professzionális darab: hosszú (ötfordulatos) és nagy átmérőjű – olyan, amilyeneket a sommelier-dugóhúzókon találunk. Mindezek a legkiválóbb grill- és piknikbicskává teszik. (Decathlon, 6200 Ft.)
-
7 / 10
4. Szalonnázó – Falatozni
Igazi, hagyományos magyar bicskatípus, a neve pedig a lehető legegyszerűbben és legszebben utal a fő funkciójára. Kecsesen elegáns darab, hosszú, keskeny pengéjével kiválóan lehet falatozni, katonákat készíteni. Stílusértékben pedig egyszerűen verhetetlen – próbáld csak ki egy étteremben, rögtön máshogy néznek rád, tán még a séf is kijön, hátha Michelin-csillagért tesztelsz. Létezik kis és nagy méretben is. (Révész Késes Műhely, kiviteltől függően kilencezer forinttól.)
-
6 / 10
5. Egyedi kés – Csak a miénk
Kiránduláson, természetben – vagy csak simán a hangulata miatt – jó lehet egy nagyobb, fixpengés kés is. Lehet persze sorozatgyártottat is venni, de természetesen sokkal több értéket és érzelmet kapunk egy kézzel készített darabtól, amelyet a készítő ráadásul a saját elképzeléseink szerint alkot meg. Megálmodhatjuk a formát, kiválaszthatjuk az acélt, dönthetünk a markolat fájáról, a tokról – így valóban egyedi, személyes kést kapunk. Ilyen például az alábbi példány is: Angelero fehéreperfa-markolatos kése, Astur készítette tokkal. (Kés anyagoktól függően 18 ezer Ft-tól, tok 8000 Ft-tól.)
-
5 / 10
6. Fejesgörbe – Mert szép
A fejesgörbe az egyik legjellegzetesebb formájú és legnépszerűbb hagyományos magyar bicska. Neve onnan jön, hogy ívelt, „görbe” markolatának penge felőli végén alul-felül kiszélesedő „fejet” találunk. Pengéje is ívelt, szép formájú, kecses, de már elég széles és erős – a szalonnázóval ellentétben a „fejest” már keményebb feladatokra is képes. Hangulata ugyanúgy mutat keleties örökséget, mint a híres spanyol navaják hatását. Több méretben is létezik, a képen Kocsis Ferenc nagy fejesgörbéje. (Anyagoktól, díszítettségtől függően 15 ezer Ft-tól.)
-
4 / 10
7. Sorozatgyártott fixpengés kés – Gyepálni
Ha mostoha, ütöm-vágom feladatokra vagy csak tartalékként, mondjuk a kocsi csomagtartójában hánykolódni keresünk olcsó, de azért mindent kibíró, jó minőségű kést, akkor egyértelmű a választás: Mora. Patinás svéd márka, széles termékpalettával, szénacél- vagy inoxpengével, ergonomikus markolatokkal és tokokkal, kiváló ár-érték aránnyal. Ha elveszne, nem dőlünk kardunkba, hiszen könnyen pótolható, ugyanakkor hosszú-hosszú évekre is hűséges társunk lesz. (3500 Ft-tól.)
-
3 / 10
8.. Dzsentlmenbicska – A zakóba
Van az úgy – és valljuk be, nagyon is jól tud esni –, hogy nem a funkció és a ráció irányít, hanem valami különlegessére vágyunk, a szépség, az érzés kedvéért veszünk és hordunk valamit. Férfiaknak erre a legkézenfekvőbb terep az óra, de kapaszkodj meg, a késeknél is külön kategória létezik erre: a gentleman's knife, azaz az „úri bicska”. Míves kivitel, nemes anyagok – inkább a léleknek, mint a vágódeszkának készült kések ezek. (G. Sakai, Seki, Japán, kékített titánmarkolat, eBay 150–200 $.)
-
2 / 10
9. Multifogó – Szerszámosláda helyett
Bár bicskaként is fölfogható, annál azért sokkal több: a multifogó, multiszerszám néven ismert valami egy klasszikus fogó és egy sokoldalú bicska tudását és előnyeit egyesíti. Jó otthon, ha apróbb feladatokhoz nem akarunk szerszámosládában kotorászni, hasznos a kocsiban bármilyen esetre, kiváló bringázáshoz és technikai sportokhoz. A leghíresebb az amerikai Leatherman, amely a műfaj úttörője is egyben, a legkomolyabb méret- és tudásbeli választékkal, de nyomában ott a nem kevéssé ismert, patinás Gerber márka is. (Leatherman Charge TTI, Gerber Woodsman 600, 20 ezer Ft-tól.)
-
1 / 10
10. Konyhakés – Mert konyhakés
A késhasználat legfontosabb napi terepe természetesen a konyha. Feladattól függően számos különböző méretű és formájú konyhakés létezik, fiókokat lehetne megtölteni velük. Ha ezt mégsem szeretnénk – mert annyira azért nem érdekel a konyha, vagy inkább kevesebb, de komolyabb minőségű, drágább eszköz a célunk – akkor radikális elvonással és némi kompromisszummal két darabra is redukálhatjuk a készletet – ezekkel a konyhai feladatok döntő többségét már simán megoldhatjuk. A hagyományos séfkés talán a legsokoldalúbb konyhakés: vág, szeletel, aprít, lapít – sőt, akár lapátol is. Apróbb-finomabb zöldséghámozós vagy csontozós munkákra pedig legyen mellette egy kis ügyes – íme a konyhai túlélés két záloga. (Böker, Zwilling, Wüsthof kovácsolt konyhakések: mérettől függően 8000 Ft-tól.)
(Fotók: Rózsa Edvárd)