Soha nem készült még ennyire átfogó tanulmány a témában.

Az elvitelre vásárolt élelmiszerek csomagolóanyaga és az italospalackok alkotják az óceánokban lévő műanyagszemét többségét egy spanyol kutatás szerint. A tanulmány szerzői kimutatták, hogy az óceánokat szennyező műanyagszemét 75 százalékát tíz termék adja, ezért véleményük szerint a szennyezésnek magánál a forrásnál kell véget vetni.

Az óceánok műanyagszennyezéséről készült eddigi legátfogóbb tanulmány világszerte harminchat adatbázis 12 millió adatának elemzésére alapul. Az elemzésbe a három centiméternél nagyobb azonosítható termékeket vonták be, kizárták a mikroműanyagot és a kisebb műanyagdarabokat.

A Cádizi Egyetem szakemberei vezette kutatás szerint az

egyszer használatos zacskók, műanyagpalackok, élelmiszeresdobozok és -csomagolóanyagok a négy leggyakoribb tengereket szennyező termék, az emberek általi szennyezés mintegy felét adják.

A tíz termék között vannak továbbá a műanyagkupakok és a halászhálók. A szívószálak és a műanyag italkeverők adják a szemét 2,3 százalékát, a fültisztítók és nyalókák tartója 0,16 százalékot.

„Nem lepett meg minket, hogy a műanyag alkotja az óceáni szemét nyolcvan százalékát, de az igen, hogy az elvitelre vásárolt élelmiszerek csomagolásának ilyen magas az aránya” – idézte Carmen Morales-Casellest, a kutatás vezetőjét a The Guardian. Ezek az információk segítik a politikusokat abban, hogy fellépjenek és megpróbálják elzárni az óceánokba folyó tengeri hulladék csapját ahelyett, hogy csupán eltakarítják a hulladékot – tette hozzá.

Az elemzés kimutatta, hogy a legnagyobb szemétkoncentráció a partok mentén és a partközeli tengerfenéken található.

A kutatók szerint a szelek és a hullámok sodorják a szemetet a partokhoz, ahol felhalmozódik a közeli tengerfenéken. A halászati eszközök, hálók, kötelek jelentős mértékben a nyílt óceánokban találhatók, ott azonban a műanyagszemét felét alkotják.

Egy ugyanebben a folyóiratban megjelent másik tanulmány 42 európai folyóból származó tengeri hulladékot vizsgálva megállapította, hogy Törökországból, Olaszországból és az Egyesült Királyságból jut a legtöbb ilyen hulladék a tengerekbe.

Ez is érdekelhet:

„Románia sosem lesz Európa szemétdombja”

Annak ellenére, hogy az ország a szemétmaffia Eldorádója.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Ha csak egy marokkói-szingaléz lányról néznél ma képeket, Malika fotóit ajánljuk

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés