Szuperviharokat teremt a klímaválság.
1982 óta a klíma összeomlása „döntően hozzájárult” az intenzív hurrikántevékenységhez. A német és svájci kutatók a Weather and Climate Dymanics című tudományos lapban megjelent elemzésükben azt írták, hogy a viharok növekvő aktivitása „óriási arányban” írható az óceánok hőmérséklet-növekedésének számlájára. Szerintük
a tengervíz felszínének melegedése jelentősen hozzájárult a trópusi ciklonidőszak szélsőségesebbé válásához, így a halálos áldozatok számának növekedéséhez, a pusztításhoz és az ezermilliárd dolláros károkhoz, melyet az elmúlt négy évtizedben okoztak.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy a hurrikánok – melyeket gyakran hívnak ciklonnak, ha a Csendes-óceánon keletkeznek – száma a globális felmelegedés miatt talán nem változik drasztikusan, ám maguk az események intenzívebbek és pusztítóbbak. Akkor tekintenek egy vihart hurrikánnak, ha a szél hosszabb időn át óránként legalább 119 km/h sebességgel fúj.
280 km/h sebességű hurrikán is előfordult
A viharok felerősödése, amely során az örvénylő hurrikán energiáját és nedvességtartalmát az óceánból és a légkörből érkező magasabb hő fokozza, a közelmúltban számos katasztrófát okozott. Köztük volt az 5-ös kategóriájú, 2017-es Maria hurrikán, amelynek szele elérte a 280 km/h sebességet, és óriási pusztítást okozott Puerto Ricóban, valamint a 4-es kategóriájú Florence hurrikán, amelyik egy évvel később az Egyesült Államok keleti partjára csapott le.
„Továbbra is nehéz megállapítani, hogy az egyes trópusi viharokban mekkora a szerepe, de az kétségtelen, hogy a klímaváltozás intenzívebb viharokat támaszt”
– mondta Peter Pfleiderer, a berlini központú Climate Analytics tudósa, a kutatás vezetője.
A tudósok elemezték a 2020-as hurrikánszezont, melynek idején rekordszámú, harminc, névvel ellátott vihar keletkezett az Atlanti-óceán felett. A tanulmány visszavetítette az ipari forradalom előtti időkbe a 2020-as hurrikánszezont egy számítógépes modell segítségével, mely megmutatta, mi történt volna, ha a klímaváltozás nem megy végbe. Megállapították, hogy
a globális felmelegedés 11 százalékkal fokozta a több mint háromórás extrém esőzéseket.
Azt is megállapították, hogy a part menti települések ma nagyobb veszélynek vannak kitéve a viharos esőzések okozta hatalmas áradások miatt.
(Forrás: The Guardian, MTI)
Ez is érdekelhet: