Csak az egyik probléma, hogy gusztustalan.
Törökország sürgős megoldást keres a Márvány-tengert, valamint a szomszédos Fekete- és Égei-tengert helyenként ellepő nyálkafoltok ellen, amelyek kiterjedése az utóbbi napokban soha nem látott méreteket öltött. A török Felsőoktatási Tanács (YÖK) elnöke, Yekta Sarac vasárnap a Twitteren azt közölte, hogy a jövő héten értékelik ki az ország egyetemei által folytatott vizsgálatokat és a megoldásra vonatkozó javaslatokat.
A török Éghajlatváltozás és Éghajlatpolitika Kutatási Egyesület elnöke, Baran Bozoglu a Demirören török hírügynökségnek nyilatkozott a ragadós lepel megjelenésének okairól és további kialakulásának megelőzéséről. Bozoglu szerint
a nyálka tulajdonképpen tengeri élőlények által termelt szerves anyag, a mostani katasztrofális helyzetért pedig a víz növekvő szennyezettsége és az éghajlatváltozás a felelős.
A part menti városok, köztük a 16 millió lakosú Isztambul szennyvizét nem tisztítják megfelelően, így a kelleténél több nitrogén és foszfor kerül a tengerekbe, amelyeknek átlaghőmérséklete ráadásul 2,5 Celsius-fokkal magasabb, mint a korábbi években. A nyálka akadályozza az oxigén lejutását a tengerbe.
A szakértő szerint a nyálkát mindenekelőtt össze kell gyűjteni, majd pedig ha az egyetemek azonosítják, hogy pontosan mely tengeri élőlények okozzák a jelenséget, akkor különféle baktériumokkal már semlegesíteni is képesek lesznek a ragacsos réteget. Bozoglu úgy vélte, hogy a tartós megoldás a szennyvíztisztító üzemek hatásfokának növelésében rejlik. Recep Tayyip Erdogan török elnök szombaton, a környezetvédelmi világnapon tartott isztambuli beszédében megfogadta, hogy megszabadítják tengereiket a nyálkától.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)