Bankváltás, céges tennivalók, új adónemek – összeszedtük a legfontosabb teendőket.
Hagyd ott a bankodat!
Január elsejétől bevezetik a tranzakciós adót. A legtöbb bank már közzétette a jövő évre érvényes kondíciós listáját – hiszen a változásokat hatvan nappal a hatályba lépésük előtt közölni kell az ügyfelekkel –, ezért érdemes tájékozódni, hogy a saját számlavezető pénzintézetünk vajon áthárítja-e ránk a sarcot vagy sem. Hiába érzed úgy, hogy remek számlával rendelkezel, sajnos a nullás számlák is durván drágulhatnak, sőt akadnak olyanok is, akik az új adó köpönyege alatt további költségeket is becsempésznek, tovább terhelve ezzel ügyfeleiket.
Összességében az online átutalások mindenhol kedvezőbbek, de ezeknél is érvényesítik a tranzakciónként 0,1%-os közterhet. Fontos mérlegelni, hogy egyéb tekintetben megéri-e a váltás, mivel ilyenkor a számlaszámváltozást be kell jelenteni mindenhol, ahol nyilvántartják (munkahely, azonnali beszedési megbízások stb.), és ha váltunk, inkább olyan folyószámlát válasszunk, amelyen lekötés nélkül is kamatozik pár százalékot a pénzünk, ezzel némileg tompíthatjuk a tranzakciós adó okozta bosszúságokat.
Az adó miatti többletteher a magánszemélyeknél évi öt–nyolc ezer forintot jelent, például egy kereskedelmi cég esetében azonban ez akár több milliós tétel is lehet. Egyes szakértők szerint nekik Szlovákiában vagy Romániában érdemes forintos számlát nyitni, és onnan intézni az utalásaikat, esetleg rávenni partnereiket is, hogy szintén nyissanak kint számlát. Várhatóan tehát jelentős átrendeződés lesz a banki piacon. Ha még hezitálnál, várd meg az év első pár hónapját, hogy lásd, milyen mértékben növekednek a terheid.
Nyaggasd az ügyvédedet!
A cégeket érinti az a törvényi változás, mely szerint a soron következő társasági szerződés módosítás során, de legkésőbb 2013. február elsejéig mindenképpen:
- igazolni kell a székhelyhasználat jogcímét;
- a társasági szerződésben fel kell tüntetni a tag születési helyét és idejét is;
- a cégjegyzékben szerepelnie kell a tag és az ügyvezető adóazonosítójának, jogi személy/jogi személyiséggel nem rendelkező társaság mint tag esetén az adószámnak;
- kötelező a cégjegyzékbe bejelenteni a cég telephelyeit és fióktelepeit, akkor, ha az eddig csak az adóhatóságnál volt bejelentve.
Érdemes tehát felkeresni az ügyvédedet mielőbb, nehogy aztán a határidő közeledtével már ne tudjon idő szakítani rád, hiszen a papírmunka is pár napot igénybe vesz, pláne, ha egyszerre több tucat ügyfél ostromolja szegényt. Az eljárás illeték- és közzétételidíj-mentes, amennyiben csak a kötelező módosítások bejegyzésére irányul, ha más módosítást is szeretnél bejegyezni, akkor a szokásos díjakat kell fizetni (15 ezer forint illeték, háromezer forint közzétételi költségtérítés), meg persze az ügyvéd óradíja. Aki ezt a kötelező módosítást elmulasztja, bizony még bírsággal is sújtható, aminek mértéke akár 900 ezer forintig is terjedhet.
Válaszd katát!
Mint az vállalkozói berkekben köztudott, jövő évtől új típusú adókat vezetnek be. A több adónemet (szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás, társasági adó) is kiváltó kisvállalati adó (kiva) mértéke az adó alapjának 16 százaléka, ennek pontos feltételeiről a NAV itt nyújt tájékoztatást. A kisvállalati adó nem mentesít azonban az általános forgalmi adó, illetve például az osztalékhoz kapcsolódó közterhek (személyi jövedelemadó, egészségügyi hozzájárulás) megfizetése alól. Akik a hatálya alá kívánnak bejelentkezni, azoknak ezt a választásukat legkésőbb 2012. december 20-áig meg kell tenniük, kizárólag elektronikus úton. A határidő jogvesztő. Új adóalanyoknál a társasági szerződés közokiratba foglalásától számított 30 napos határidőn belül kell a választásukat megtenniük, tehát az evával ellentétben, ami két év működés után választható, ennek nincs belépési korlátja.
Szűkebb alanyi körre vonatkozik (egyéni vállalkozó, az egyéni cég, a kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaság, illetőleg a kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti társaság), de rendkívül előnyös a kisadózó vállalkozók tételes adója (kata), a hatálya alá tartozó adózók a vonatkozó hónapot megelőző hónapban kötelesek bejelentkezni, tehát ezt, ellentétben a kivával, év közben is meg lehet tenni, de érdemes még január elseje előtt eszközölni. A kisadózó vállalkozás a főállású kisadózó után havi 50 ezer forint, főállásúnak nem minősülő kisadózó után 25 ezer forint tételes adót fizet. A kedvezményes adó azonban csak hatmillió forintos éves árbevétel alatt érvényesül, efölött az adóelőny gyorsan elillan a 40 százalékos különadó miatt.
Érdemes a könyvelőnkkel konzultálni, melyik adónem lesz jövőre kedvezőbb.
Spájzolj be BKV-jegyekből!
Majdnem 10%-kal, 350 Ft-ra nő jövőre a BKV-jegyek, és mintegy 7%-kal a tízdarabos gyűjtőjegyek ára, ezért érdemes nagyobb készletet felhalmoznunk belőle év végéig. A teljes árú bérletek ára is emelkedik, ezt azonban nem igazán tudjuk megvenni előre.
Ezzel egyidejűleg viszont a jegyek korlátlan ideig biztosított felhasználhatósága megszűnik: ezek a jegyek a rajtuk feltüntetett ár érvényességi idejét követő év végéig használhatók fel utazásra, ezt követően további három hónapig értekben becserélhetők új áras jegyekre. Például a 320 forintos vonaljegy (függetlenül attól, hogy a 2010. februártól 2012. decemberig terjedő időszakban mikor vásárolták) a 2013. januári viteldíjváltozást követő egy évig, tehát 2013. december 31-ig használható fel, majd 2014. január–március időszakban az akkor érvényes áron forgalmazott vonaljegyre cserélhető. Az egész intézkedést persze azzal indokolják, hogy így fokozatosan áttérhessenek az elektronikus jegyekre, bár egyesek kételkednek, hogy erre még ebben az évtizedben sor kerül.
Tovább a:
Legfrissebb cikkekhez
Hasznos jogi tanácsainkhoz
Így keress pénzt a YouTube-on!
(Fotó: Rétsági Oszkár)