Rekordot döntött a felmelegedést okozó gázok légköri koncentrációja 2017-ben az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) friss kutatása szerint. A közzétett jelentésükből az is kiderül, hogy nincs jele annak, hogy az emelkedő trend megfordulna.
A szén-dioxid koncentrációja tavaly elérte 405 ppm-et (az egész milliomod része), ami 3-5 millió éve nem fordult elő. A légköri koncentráció más, mint a kibocsátás, mert arra vonatkozik, ami a levegőben megmarad, miután a szárazföld, a fák és a tengerek a kibocsátott gázok egy részét elnyelték.
A levegőben maradó gázok éghajlatra gyakorolt hatása 1990 óta 41 százalékkal nőtt.
A szén-dioxid koncentrációja 2017-ben is növekedett, most 146 százalékkal magasabb, mint az ipari forradalom előtt volt.
„Amikor utoljára, 3–5 millió évvel ezelőtt ilyen magas volt a szén-dioxid koncentrációja, akkor a hőmérséklet 2-3 fokkal melegebb volt, a tengerszint pedig 10-20 méterrel magasabb” – magyarázta Petteri Taalas, a szervezet főtitkára. A szén-dioxid mellett a metán és a dinitrogén-oxid a globális felmelegedést okozó gázok közül a legjelentősebb:
- A légköri metán mintegy 60 százaléka emberi tevékenységből ered, koncentrációja 257 százalékkal növekedett az iparosodás előttihez képest;
- a dinitrogén-oxid természetes forrásokból és emberi tevékenységből is származik, koncentrációja pedig nagyjából 122 százaléka az iparosodás előttinek.
Ez is érdekelhet:
(forrás: MTI, BBC, Science Daily)